| anutza135 a întrebat:

Buna am o problema:ma ars soarele rau si nu stiu cu ce imi pot da ca sa imi treaca in afara de spirt! va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantomita a răspuns:

Ori pui niste gheata, ori laptele ajuta foarte mult!
Toate cele bune sa te faci bine repede

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te da in nici un caz cu spirt, va agrava arsurile foarte rau. Da-te cu iaurt rece de la frigider.

| Zenithf a răspuns:

Doamne fereste sa dai cu spirt! Asta numai o sa-ti usuce pielea mai tare si apoi o sa te usture si mai tare. Pune comprese cu lapte gras, ajuta sa-ti hidrateze pielea si mai amelioreaza si usturimea.

| EmaS a răspuns:

Incearca cu iaurt.Calmeaza arsurile.

| lovem3 a răspuns:

Fa-ti dus rece pielea se va calma imediat dar va fi asa pe moment (macar te mai racoresti). mai poti lua un paracetamol daca simt ca te doare foarte rau. mai poti incerca sa te dai pe pielea arsa cu lapte,castraveti, cartofi, rosii toate acestea ti le poti pune dirceti tai feliute si iti pui pe arsura ...iti mai poti face comprese cu apa rece sau gheata va calma instant durerea. cam atatea remedii stiu la indemana oricui (le ai in casa ).du-te maine la farmacie si cere o crema cu aloe vera special pentru arsurile solare.:*

| Anonime a răspuns:

Cu lapte.E bun pentru arsuri, sau crema de galbenelewinking.

| Mariaa a răspuns:

Cu Spray OXIMED
http://www.armonianaturii.ro/......lii_produs
se gaseste in farmacii si nu costa foarte mult...
si eu patesc in fiecare vara chestia asta... si spray`ul asta ma ajuta mult,ca sa spun asa.
ai grija de tine,iar data viitoare foloseste o lotiune de plaja :)
Eu folosesc de la Cosmetic Plant, este de galbenele, factor de protectie 20 si este si rezistenta la apa :)
http://www.cosmeticplant.com/......~E0195.htm
ai grija de tine

| PinkStyle a răspuns:

Incearca cu iaurt ajuta happy sau cu o crema bazata pe aloe vera! Sper sa iti treaca happy >:d< Pup. Funda?:*:d

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Cu iaurt pe mine m-a ajutat mult...ma usturau toate incheieturile cand am venit de la plaja si pe la ora 8 seara m-am dat cu iaurt pe unde m-am ars si am adormit si apoi dimineata nu mai aveam nimic

| katalyn27 a răspuns:

Mona

| BubuksDeea a răspuns:

Da`te cu iaurt.