| Danutz_2579 a întrebat:

de un timp imi tot cresc cosuri pe fata am foarte multe nu stiu ce sa mai fac (mentionez ca am 13 ani) imi spuneti va rog o crema ceva sa-mi treaca ca sa tot inmultesc! Si daca se poate si pretul dar in afara de spirt si pudra din aia lichida.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nici nu se dă cu spirt pe fața plină de coșuri.
Ești la perioada de pubertate și este normal să ai astfel de probleme. Poți încerca pentru contracararea lor o mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic și aplici pe fiecare coșuleț în parte tinctură de propolis. Se face seara, înainte de culcare.
Dcaă nu sunt rezultate bune, mergi la un dermatolog pentru diagnostic diferențial și tratament de specialitate.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Tratamentul acneei incepe cu topice precum ''peroxidul de benzoil'' (Brevoxyl), ''acid azelaic'' (Skinoren) continua cu antibiotice aplicate topic (eventual in combinatii cu alte antiacneice) cum ar fi eritromicina (Zynerit) si in cazurile mai severe se ajunge la antibioterapie pe cale orala (doxicilina) si/sau anticonceptionale.

In ultima instanta exista terapia cu isotretinoin (pentru formele de acnee severe si desfigurante, la care tratamentele de mai sus au dat gres. Asta si datorita efectelor adverse serioase pe care le are aceasta terapie.

Mergi deci la medic, numai el poate sa evalueze exact forma si gravitatea acneei tale si sa-ti prescrie un tratament corect. Este o lupta grea, pe care am dus-o toti insa in cele din urma vei reusi sa scapi de acnee happy Cauzele sunt multiple, nu numai pubertatea. De altfel nu pubertatea aduce acneea ci modificarile hormonale care au loc la aceasta varsta. Uneori insa acneea nu apare doar pe fond ''hormonal'' si nu dispare odata cu inaintarea in etate.

| guzanu92 a răspuns:

E normal, si eu am avut si toti barbatii au la varsta ta. ^^
Explicatia e ca-ti creste barba. tongue Pielea fetei e f sensibila deci, ca in toate partile sensibile ale corpului (hee hee ) iti creste parul pentru a preveni infectiile. Si eu eram disperat... Totusi iti sfatuiesc ca in fiecare seara, inainte sa adormi, spala-te energic pe fata cu apa fierbinte si sparge unele cosuri (alea mai "coapte") bineinteles cu mainile f curate. A doua zi dimineata freaca-te incet cu lamaie pe fata, lasi 5 minute si dupa te clatesti cu apa rece.

Iti sfatuiesc sa lasi balta cremele si alte chestii, nu functioneaza si sunt doar o mare funte de cheltuiala...

Bafta! ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa ai cosuri la aceasta varsta si,momentan, nu poti decat sa le tii sub control, nu sa le faci sa dispara complet.Nu recomand,in schimb,cremele,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din acest punct de vedere.
Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi),este Zineryt(o lotiune antiacneica foarte puternica).Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).
Daca-ti doresti sa incerci remedii naturiste, cele mai eficiente tratamente impotriva cosurilor sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.Numai bine.