| Dana7777777777777 a întrebat:

Buna! am o problema mai intima..acu 2 ani mă manca foarte tare sanul stang(mamelonul) eu in somn m-am scărpinat foarte tare făra să mi dau seama.a doua zi m-am trezit ca mamelonul era roz(adica nu mai aveam pielea aceea pe el)si imi curgea un lichid gălbui..nu mai stiu ce crema am folosit si in timp mi s-a format o crusta pe mamelon si dupa ceva timp mi s-a format la loc pielea doar ca mai subțire ca mamelonul drep si este mai închis la culoare????mentionez ca am 16 ani sunt fata si sanul stang si mamelon sunt mai mari decat cel drept... oare mamelonul va mai revenii la culoarea naturala?????help????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te vada medicul, numai el i ti va putea spune cauza.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ginecolog sa te consulte la sîn si eventual sa ti faca o mamografie daca consideră ca trebuie. La varsta ta 16 ani totul este din cauze hormonale, ti a venit menstruatia? Doar un sîn te mănînca? Nu te mai scarpina desii este greu sa te abtii, Cel mai bine este cand ai mincarimi sa dai cu spirt pe o vata pui spirt si te dezinfectezi acolo, dar daca ai rana te va ustura, iod daca ai sau rivanol.Mamelonul sigur ca va revenii la culoarea naturala după ce scapi de acele mincarimi si dai cu o crema recomandata de medic, poti da si cu tetraciclină cremă, ungi mamelonul, ca acea crema te va ajuta sa te vindeci si vei scapa si de mincarimi.

| Dana7777777777777 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi am facut rană pe mamelon...si mi s-a format o coaja..si dupa ce ea a picat am avut un strat nou de piele..asta a fost acum 1 an..si ceva..si acum am mamelonul mai vindecat doar ca este mai inchis la culoare ca celalalt ..mentionez ca nu am dureri...si vreau sa stiu de ce e mai inchis la culoare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dana7777777777777):

Trebuie sa te vada medicul, numai el i ti va putea spune cauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi urgent la medic si sa-ti faci o mamografie.