| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Am 15 ani și am astigmatism. Vreau sa ma operez pentru a scăpa de dioptrii. Vreau neapărat să mă operez.
Întrebarea mea este, mă pot opera la ochi dacă am 15 ani?
(Rog să-mi răspundă doar oamenii care cunosc un medic sau o clinica care poate opera și minori)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu te poti opera la varsta asta. iti poate afecta dezvoltarea ochilor. pentru astigmatism,iti recomand sa te inveti a clipi constient. Fa-o tu, nu lasa organismul sa o faca automat. nu clipi repede sau prea mult. Clipeste mai des, intr-adevar. te va ajuta. nu vei mai vedea lucrurile dublate. ai sa vezi. rezultatele se vor vedea in curand. Astigmatismul are ca si cauza, hipertensiunea oculara. pentru a calma ochiul, trebuie sa clipesti pentru linistire sau sa plangi mai des, de ce nu. iti mai curata ochiul de impuritati.

| untu a răspuns:

Sa mananci mult morcovi, suc de morcovi, vitamina A! Consuma regulat alimente bogate in aceasta vitamina, cum ar fi: oua, lapte, ficat si alte organe interne. Pune accent pe legume si fructe de culoare galbena, potocalie sau verde (morcovi, ardei, cartofi dulci, dovleac, mango, piersici, pepene galben, spanac, broccoli). - See more at: https://www.realitatea.net/......97854.html Evita statul prea mult la calculator si la privitul la televizor, ochii tai au nevoie de multa odihna!

| anamariarot a răspuns:

Nu poti. La 15 ani mi-am facut si eu ochelari pentru astigmatism si mi-a spus medicul ca nu ma pot opera decat dupa 18. Daca nu iti plac ochelarii(desi daca gasesti perechea potrivita, o sa arati foarte bine), poti opta pentru lentile de contact

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un prieten cu aceeași problemă, și a trebuit să aștepte până la 18 ani.

| sovien a răspuns:

Si eu am aceeași problema, nu te poți opera, din câte am înțeles de la doctorul unde am fost, poți sa faci o astfel de operație numai la 22 de ani, și este neapărat sa nu iți crească dioptria la ochelari, sa iți stagneze 6 luni.