| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o problemă mare şi vreau cât mai multe răspunsuri. M-am trezit într-o dimineaţă cu un ochi (cel drept) strâmb. M-am dus la oglindă şi ochiul drept era deviat... cam tare! M-am speriat şi m-am dus la oftalmolog. Mi s-a spus că am strabism şi că trebuie să mă operez. Boala asta se poate trata şi altfel? M-am cam speriat când am auzit că trebuie să mă operez la ochi.
Există un risc să-mi pierd vederea cu acel ochi dacă nu mă operez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de forma de strabism. Exista forme de strabism care se pot corecta cu purtarea indelungata de ochelari, dar acestea apar in special la copilul mic, sugar. Un strabism aparut brusc la un cppil mare sau la un adult necesita, de obicei, interventie chirurgicala.

| alessia5158 a răspuns:

Daca oftalmologul ti-a spus ca strabismul trebuie corectat prin operatie inseamna ca ai depasit varsta pana la care exista o probabilitate sa fie corectat cu alta metoda(vezi aici metodele :http://www.amaoptimex.ro/index.php?cu=ro/node/20). Daca nu-ti faci operatia ( fiul meu si-a facut-o si nu-i o operatie grea! )nu iti pierzi vederea in viitor dar ti-o poti deteriora plus neajunsul estetic dat de unul sau ambii ochi fixati catre nas sau urechi!--- te poti astepta chiar si la porecle din cauza privirii tale( evident, din partea celor rautaciosi ). Asa ca, mai bine te operezi cautand un specialist cu multa experienta si recomandari bune!

| Andreea_5313 a răspuns:

De ce nu pui doctorului aceste intrebari?
Noi in necunostina de cauza putem sa te derutam, depinde de la o persoana la alta.
Nu te supara pe minesad, dar medicul iti va raspunde si iti va prezenta avantajele si dezavantazele!

| Thunderstruck a răspuns:

Doar in Romania e riscul de a'ti pierde vederea, deci e f mic...
dar poti sa nu faci operatie, putandul trata prin niste exercitii pentru muschi, pentru asta intreaba un medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu te superihappy dar trebuie sa il intrebi pe doctor asta ca el e profesionist la medicina

| Nume a răspuns:

Da poti sa-ti pierzi vederea doctorul iti va spune daca e si o alta metoda!