| anonim_4396 a întrebat:

am o problema. Nu imi vine menstrutia din aprilie iar mama vrea sa ma duca la ginecolog. Are rost sa merg? Mentionez ca a venit pentru prima data in aprilie. Stiam ca asa se intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Deci, NU ai de ce să mergi la ginecolog : îţi va spune acelaşi lucru ( ca şi mine )!

Toate cele bune.

| doreal a răspuns (pentru bursuc001):

Da dar mama tot insista am sa ii arat acest raspuns happy.

| bursuc001 a răspuns (pentru doreal):

Arată-i răspunsul meu şi se va CONVINGEwinking

În primul an de CM sunt NORMALE astfel de întârzieri şi ginecologul NU are ce să-ţi facă!
Îţi va spune acelaşi lucru pe care ţi l-am spus şi eu happy

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Daca a venit pentru prima data, nu-ti face griji!
E "normal" sa fie asa pana se regleaza, iar asta poate dura 2 ani sau mai mult!
Dar pentru linistea ta ar fi bine totusi sa mergi la medic, te va lamuri cum stau lucrurile macar!
Depinde de fiecare organism in parte, la unele dureaza mai mult pana se regleaza, la unele mai putin, asta fiindca fiecare femeie e diferita!
Sa nu-ti fie teama/ jena sa mergi la medic, vei afla raspunsuri la multe dintre intrebarile care te framanta!
E important pentru sanatatea noastra sa mergem la medic.
Te pup!

| Blamely a răspuns:

Da, are rost. Du-te.

| Angeln a răspuns:

Nu are rost.Mamei mele i.a venit prima data la 11 ani, a tinut.o cam 2-3 zile si apoi a doua oara i.a venit abia dupa un an.Nu are nimic.E sanatoasa perfect.Eu zic ca nu are rost sa mergi.Asa e normal.Depinde de organism dupa cat timp iti vine a doua oara.

| Catalina_Ella_2000 a răspuns:

Pai depinde de organismul tău. Poate sa-ti vina o data la 2 luni. Chiar dacă mergi la medic s-ar putea sa nu rezolvi nimic.