| DeMi0806 a întrebat:

Bună...
Am o problemă. Sincer nici nu stiu cu ce sa incep.
In ultima vreme am avut niște dureri de burtă, ca niste "junghiuri", nu neaparat dureri insuportabile. Bine, mereu se intamplă sa mai avem, dar eu acum am inceput sa ma ingrijorez mai mult de aceste dureri, aveam și in stânga, și in dreapta abdomenului, si crampe.
Sincer, mi-e frică sa nu fie apendicită. Acum o saptamana am fost la cineva, si mi-a spus ca pe fata dumneaei a luat-o durerea la scoala si ca a stat tot programul( vreo sase ore asa) si ca atunci cand a ajuns acasa a sunat la salvare si dupa a intrat direct in operație. Si ca o alta persoana a stat trei luni cu durerile alea si daca mai statea puțin, se agrava si chestii de genul. Am cautat si pe net, simptome, pareri. Am citit ca unele persoane au si stari de voma, febra, uneori le doare si piciorul, tot abdomenul.( Am 14 ani) Sau alte ori doar dureri, nu neaparat febră sua ceva.
Dar nu stiu daca junghiurile, jena aceea pe care o am eu, e ceva normal, ceva "usor" sau daca e chiar un simptom si trebuie sa merg neaparat la un doctor.
Mama imi zice sa nu ma mai ingrijorez ca nu e nimic.
Dar eu tot ma gandesc la ce e mai rau, plus ca vad mesaje de genul cu "Daca mai statea o zi, o ora etc. muream".
Nici nu vreau "sa dau alarma falsa" degeaba. Pentru ca eu, seara, si la cea mai mică zgarietura incep sa ma sperii.Recent, am incercat sa desfac o ciocolată cu dinții si am inghițit( cred) din greseală, o bucata mică mică din acel ambalaj de aluminiu si m-am alarmat, ca poate imi zgarie organele, plus că simțeam o jenă pe gât. M-am panicat efectiv, dar am trecut peste.
Continuand, acum e seara, nu pot merge la medicul de familie, ci poate doar sa chem ambulanța.
Dar ma tot macina gandul ca sa nu patesc ceva daca nu merg la timp.
Repet, eu am niste junghiuri in zona respectiva, nu neparat o durere insuportabila. Niste dureri mici care mi apar brusc.
Si nu stiu ce sa fac. Mi-e si frica de operatie, mai ales daca e totul asa "ca din oală". Pt ca odată am mers la urgente, fiind racita, si crede ca doar imi da un tratament si plec si m-am internat pe loc, ca aveam infectie in corp, mi-a pus branulă atunci, pe loc.

Ce credeti? Nu stiu ce sa zic. Probabil o sa ziceti "du-te imediat la medicul de familie/doctor", dar sincer nu stiu daca sunt niste junghiuri care trec sau daca chiar trebuie sa merg si e foarte grav.
Ati fost in această situație?
Ar trebui să mai astept și sa nu mă îngrijorez?
Niste sfaturi, vă rog.
AJUTOR! DACĂ SE POATE CÂT MAI REPEDE... ORICE, PĂRERE, SFAT.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa ai grija ce mananci.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca erau dureri, nu junghiuri, in partea dreapta, la stinghia piciorului, atunici era vorba de apendicita.
Dar in cazul tau, junghiurile si crampele de burta, sunt generate de ceea ce mananci sau bei.
Evita sa mai mananci legume care provoaca gaze (cartofi, fasole boabe, varza, mazare), sucuri si ape carbogazoase, macar 2-3 saptamani, ca sa treaca gazele!
Crampele si junghiurile nu sunt probleme serioase de sanatate, dar sunt strans legate de ceea ce mananci, pentru ca provoaca gaze in burta, crampe si dureri mari cateo\data.

Inca ceva: fructele NU se manaca niciodata dupa mancare pentru ca fermenteaza in burtica si dau gaze si crampe.
Fructele proaspete se mananca cu 2-3 ore inainte de masa sau 2-3 ore dupa masa cu mancare.

Cand ai crampe si junghiuri in burta, bea 1-2 cani de ceai cat poti tu de fierbinte (cald), iar intestinele se relaxeaza si gazele ies singure, dipsarand durerea ca prin farmec.
De preferat ceai de plate naturale: sunatoare, menta, tei, musetel, ghimbir.
Nu uita: trebuie baut fierbinte sau cat se poate de cald, ca altfel nu-si face efectul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca viata m-a invatat ceva, a fost, sa nu caut pe internet simptome, pentru dureri, pentru ca sunt cazuri si cazuri, si cel mai probabil vei ajunge sa bati simptomele pe google si sa gasesti ca ai cancer.
Nu uita ca oamenii sanatosi, nu frecventeaza astfel de forum-uri, sau chiar si cei care au probleme. Deci vei gasi numai probleme pe internet.
Cat despre faptul ca vecina a avut o pisica cu aceleasi simptome, sau prietena ta de la scoala, si ca te raportezi la ei, iar e o greseala.
Trebuie sa vezi exact unde te doare, ca burta saraca, are si ficat pe acolo, si pancreas, si stomac, si rinichi, si colon, si intestine, si ce vrei tu.
Vezi mai exact unde te doare, vezi ce mananci si daca asta iti creaza aceste dureri, si uite-te pe un desen, cu organe si unde sunt amplasate, iar daca continua sa te doara, mergi la doctor si ii spui, bai, cred ca ma doare ficatul, sau rinichii, sau ce te doare pe tine.
Iti va da trimitere si in prima faza iti va da ceva seturi de analize basice, gen analiza la sange, sa vada daca toate valorile sunt la nivel normal.
Chiar daca iti va iesi ceva naspa, sa stii ca poate fi si de la ce ai mancat cu o zi inainte, sau poate ai baut ceva suc, etc, si ar trebui repetate analizele sa fii mai sigur. Apoi pornesti de acolo.
Ai probleme la ficat, te duci la medicu de familie si iti da trimitere sa faci un test de ultrasunete poate, sau ceva analize mai amanuntite.
Nu te duce la doctor sa ii zici ca ai citit tu pe internet ca o prietena a avut acelasi lucru si s-a dovedit a fi apendicita, ca n-or sa te bage in seama, si or sa vada ca esti paranoia cu internetul.
happy
Mai lasa-l dracu de internet happy

| artemis750 a răspuns:

Având în vedere că e în zona abdomenului, nu e neapărat să fie apendicul, sunt multe organe în zona asta. Dacă tu crezi ca e apendicul, e foarte posibil ca de fapt, să ai ceva la ovare. Mi s-a întâmplat la fel si mie, doar ca în cazul meu durerile erau insuportabile. Te sfătuiesc să mergi la urgențe pentru că se poate agrava, orice ar fi! Multă sănătate îti doresc!