| DiandraJo a întrebat:

Am dureri de cap și amețeli, am fost la doctor, iar acolo mi-a zis ca am o răceală, aveam febra și gatul rosu, însă și acum mă doare capul și amețesc.
Mi-e frica sa nu am ceva acolo la cap.
Am senzație de somn și atunci când ma doare capul e in tot capul.
La ceafa ca niște junghiuri, nu știu cum sa explic.
Fac atacuri de panica deoarece mi-e frica ca pot sa am ceva grav.
Mama mea m-a programat la niște analize, dar și la psiholog, însă analizele sunt la sfârșitul lunii.
Ma tem sa nu fie un avc, deși nu m-am lovit la cap.
Iau vitamax, deși nu-mi dispar amețelile.
Iar când ma doare foarte tare simt o senzație de strângere, val și ma panichez foarte tare.
Ma dor și urechile.
A mai trecut cineva prin chestiile ăstea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Avc nu faci numai de la lovituri la cap. Dar nu este cazul tau. Esti racită.

| anonimg a răspuns:

Avc nu ai pentru că nu ai mai fi putut să scrii.
Analizele nu trebuie să dureze atât de mult. Trebuia să schimbi centrul de analize cu unul care ți le făcea mai repede.
De o tensiune arterială mărită nu ai spus nimic. Aceasta poate să provoace durerile din spatele capului.
O radiografie se putea face.
Dar nu ne punem noi în locul medicului.
Sfatul meu este să suni la 112; și să ai la îndemână documentele medicale: diagnosticul medicului și rețeta de medicamente.

| DiandraJo explică (pentru anonimg):

Ma duc la spital, mama mea lucrează acolo, însă am tensiunea bună 10 cu 4
Am fost ieri la medicul de familie și mi-a zis ca dacă analizele medicale ies bune, trebuie să mă vadă un neurolog
În seara în care am fost diagnosticata cu răceala am făcut un atac de panica și atunci aveam tensiunea 9 cu 7
Doar mi e frica sa nu am ceva la cap.

| Comunity a răspuns:

Incearca te rog sa faci tot posibilul cu parintii tai cat de repede poti sa obtii un consult la ORL. Ia o trimitere de la medicul de familie si sa te programeze la un consult ORL. Cei de acolo sunt specializati pe tot ce tine de gat, urechi, sinusuri. Daca zici ca te dor si urechile si te ameteste posibil sa fie o problema cu urechea interna, ea se ocupa cu echilibrul corpului. Eu iti spun din propria experienta ca am fost diagnosticat mai demult cu Sindrom Cohleo-Vestibular (poti sa cauti pe internet informatii). Stai linistită ca nu e AVC. Incearca varianta asta cu un consult la ORL, iti spun ca merita sa incerci.

| DiandraJo explică (pentru Comunity):

Mulțumesc! Dacă mama mea are sindrom vestibular pot sa am si eu asa ceva?

| Comunity a răspuns (pentru DiandraJo):

Din cate stiu eu, nu. Eu am fost diagnosticat cu acest sindrom din cauza ca am racit foarte tare la cap, stateam mult in frig, in vant si odata m-a tras curentul foarte tare si in acest fel am fost afectat.

| Comunity a răspuns (pentru DiandraJo):

Daca mai ai intrebari da-mi mesaj in privat. Te ajut cu drag.

| DiandraJo explică (pentru Comunity):

La mine totul a început de acum o lună de când am fost la munte și de atunci stau cu teama asta.

| Comunity a răspuns (pentru DiandraJo):

Eu raman la sfatul meu. Un consult ORL ar fi cel mai bun pentru tine. Le spui lor ce simti si sper din toata inima sa aflii un raspuns.