Întrebare recomandată | petroneladiana1998 a întrebat:

Am o problema! Trebuie sa plec la Constanta cu microbuzul si am rau de masina. Ce pot sa fac sa nu imi mai fie rau si sa nu mai vars?...:* Funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la farmacie și cere ceva pentru răul de mașină, sunt niște pastiluțe.
Drum bun!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la farmacie şi cumperi nişte comprimate pentru răul de mişcare - ceva de genul celor de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......OSTOP.aspx

http://www.medipedia.ro/......5AB04.aspx

http://medicamente.romedic.ro/xalinat-draj

http://medicamente.romedic.ro/emperin-24-mg-comprimate

Îi spui farmacistei că ai nevoie de tablete pentru răul de maşină şi îţi recomandă un produs, în funcţie de vârsta pe care o ai şi, eventual, unele afecţiuni...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cere la farmacie niste pastilute pentru rau de mare.
Te pup!

| AlexandruAndreea a răspuns (pentru anonim_4396):

El nu are rau de mare. Ci de masina. Apropo, nu e indicat sa iei pastile. Deoarece corpul se va obisnui cu pastile, iar atunci cand vei raci, pastilele nu vor mai avea niciun efect. Va trebuii sa faci injectii cu un antidot foarte puternic. Si nu e bine.

| Daniel2836 a răspuns:

Emetostop este o pastilă foarte eficientă!

| ICEbalI a răspuns:

Salut, pastilutele nu prea ajuta.
incearca sa stai in fata.
baftahappy

| AlexandruAndreea a răspuns:

Sa nu iei nimic de la farmacie! mai ales daca nu iti da doctorul. Stai in locul din fata. Sau in spatele soferului. Si incearca sa te uiti in fata pe sosea la masini la oamenii din autoturisme. Poti sa stai si la geam si sa te uiti dar mie una mi se face rau. Crede-ma eu m-am confruntat cu masinile cand eram mica. Si pastilele nu ajuta. Plus ca acuma nu mai sunt atat de sanatoase ca inainte. Mai repede mori de la pastile. Si vorbesc foarte serios. Cand eram la camin, si mergeam in Constanta, educatoarele luau 2 borcane cu miere si lamaie, si ne dadeau cu lingura sa mancam cand ni se facea rau. Nu mai tin minte daca acele borcane aveau si miere, dar cert e ca era lamaie, ca sa-ti mai scoata din greata.

| sacura a răspuns:

Du-te la farmacie vei primi niste pastilute si vei calatori fara probleme

| anamaria987 a răspuns:

Incearca sa nu mananci inainte de plecare si in masina sa bei apa sau sucuri naturale...dar nu de portocale.