| Anonimă1666 a întrebat:

Am o problema urgentă.Rog seriozitate.Am 14 ani si sunt in clasa a8a.dimineata cand ma pregateam sa merg la scoala am simtit un disconfort jos.Mai exact in zona vaginului. Am vazut ca am o umflatura foarte mare.M am speriat, m-am dat cu crema de galbenele crezând că se va calma zona..cand am venit de la scoala s-a agravat..nici nu puteam sa merg bine. sad Am cautat pe internet si am vazut o poza cu "chistul Bartholin", seama foarte tare umflatura mea cu acel chist.Imi poate spune si mie cineva de la ce apare acest chist? si cum se poate rezolva? As vrea sa merg la ginecolog.dar mama e in strainatate si am inteles ca nu am voie sa merg neinsotita dacă sunt minoră.
Oricum..de la ce apare acest chist si cum fac sa dispară? Va rog. fără răutăți, sunt speriată sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Du-te la ginecolog. Poti sa mergi si singura. Dar depinde unde. Si chistul de operraza

| Anonimă1666 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Adică nu o sa fie nevoie de însoțitor? ca pe oricine am intrebat, mi-a raspuns cu "ai doar 14 ani, esti minora, trebuie sa mergi cu mama sau cu tata

| alina2k18 a răspuns (pentru Anonimă1666):

NU ai nici o ruda majora? Sau prietena apropiata? Vecina?
E mai greu pentru o fata de 14 ani sa se duca singurica dar gasesti tu pe cineva.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru Anonimă1666):

Poti sa mergi cu oricine. Nu numai mama si tata. Chistul ala e periculos e o urgenta. Vezi cum faci. Dar du-te