| Georgiana_Cristina_1997 a întrebat:

Am 15 ani si nu am avut contact sexual dar mi-a aparut pe labie un chist de glanda bartholin si imi e rusine sa le spun celorlalti.De la ce s-a facut chistul si pot pati ceva daca nu il tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bianca2104 a răspuns:

Chiar dacă nu ai contact sexual poți contacta o bacterie. Dacă nu tratezi acel chist poți ajunge la complicații foarte grave. Nu trebuie sa îți fie rușine de asa ceva și mai bine le-ai spune părinților ca sa poata lua masuri din timp (sa te ducă la un control ginecologic) pentru a nu apărea complicații.
Îți doresc însănătoșire grabnica!