anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp am o umflatura in zona glandelor Bartholin, pe parte stanga, dar fiind mica nu am stiut ce inseamna, am crezut ca este ceva normal.
Cu timpul, aceasta s-a marit foarte mult iar in dimineata aceasta cand sa fac dus am vazut ca s-a umflat si mai mult numai era ca inainte.
Ce pot face? Sunt minora iar la ginecolog trebuie sa ma duc cu un adult. iar pe mama nu vreau sa o mai supar si in plus imi este rusine sa vorbesc cu ea pe teme din astea, chiar daca este mai tanara chiar nu pot vorbi...
Am acest chist daca ii pot spune asa de vreo 6 ani iar acum am 16.
Poate fi din cauza ca ma epilam in zona intima la salon? Sau pentru ca folosesc un gel intim de la avon de cateva saptamani ca sa fac bai la sezut in fiecare seara.
Iar relatii sexuale nu am avut. Mi-e asa teama...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În 6 ani ar fi trebuit să faci ceva...Cine ştie ce o fi? Eu te sfătuiesc să mergi la un control ginecologic cât mai repede. Dacă îţi este ruşine de mama ta (deşi ar fi trebuit să aveţi o relaţie mult mai strânsă, o realţie de prietenie...) ai putea să mergi cu o prietenă adultă sau cu o mătuşă, mama unei prietene foarte bune etc. Numai să fi însoţită de un adult, asta e important; nu contează dacă nu este rudă.

Baftă multă!