| gabi659 a întrebat:

Buna, am o raceala de 3 zile si urechile imi sunt foarte infundate, cam 60% si ma enerveaza ca nu aud, ce as putea face sa mi se desfunde? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti strangi nasul cu 2 degete, gura inchisa, si suflii puternic spre nas. In urma presiunii vei auzi pocnituri in ureche si auzul isi va reveni.
NU face aceasta procedura daca iti mai curge nasul!

| sierra1 a răspuns:

Rezolvă mai intâi cauza (răceala) apoi efectul - urechile

| dullcat a răspuns:

Poti incerca metode mai blande pentru a-ti desfunda urechile:
Sa inspiri abur cald deasupra unui bol cu apa fierbinte, sa iti pui un prosop umed, cald pe nas si frunte, sau sau folosesti un spray nazal. Nurofen pentru raceala si gripa are ipubrofen, care iarasi te va ajuta, in caz ca nu iei niciun tratament.