| clau460 a întrebat:

Am urechile cam infundate. Ce imi recomandati sa fac sa mi se desfunde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Incalzesti putin ulei de ulei de masline intr-o lingurita si torni usor in urechi. Pui putin vata in urechi timp de 10-15 minute si apoi stergi bine cu coltul unui prosop (nu folosi betisoare cu vata).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru indepartarea cearei din urechi eu am folosit cu succes ''audispray adulti '', care este un spray pentru urechi, prin pulverizare se disfunda urechea, astfel se elimina folosirea betisoarelor care impimg secretia din urechi spre tempan.

daniela
| daniela a răspuns:

Fuguta la ORL poate ai dopuri de ceara in urechi si se scot usor

| Floreenofficial a răspuns:

Inghite in sec...
oricum, du-te la ORL cat mai repede...

| adinescu a răspuns:

Incearca sa umezesteti vata in apa oxigenata apoi sa picuri in urechi sa nu t sperii o sa inceapa sa sfraiedar u doare doar gadela putin si staicu ea asa fara sa curga cam 5 min pana inceteaza sfaraiala

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa te duci la un ORL-ist sa iti faca o spalatura in urechi, probabil sunt ingundate cu ceara. Numai pavilionul urechii se spala cu apa si sapun, fara sa lasi apa si clabucul sa patrunda in interiorul urechii. Inauntru iti cureti urechile cu betigase speciale de urechi.

| clau460 explică:

Dar fara sa ma duc la medic, desigur.

| gigi_5335 a răspuns:

Cumpara de la farmacie cornet cu miere de albia