| Moonshade a întrebat:

Am observat astazi ca mi-a aparut un pata mica neagra in gingie la baza unui incisiv de jos. Am crezut ca este de la mancare insa e destul de adanc si nu cred ca are cum. Ce ar putea fi? Este acesta un motiv de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Daca este pe segmentul dentar este carie, daca este la nivel gingival poate fi o forma de parodontoza, gingivita sau stomatita, in functie de simtome.

| Tuica_Nicoleta_1984 a răspuns:

In gingie sau la baza incisivului? ca daca este la baza incisivului si este si destul de adanca ...clar este carie si trebuie obturata