| FanOfPostMalone a întrebat:

Am ochelari de vedere de un an și ceva, nu i-am schimbat pana acum, ultimul control l am avut in iunie anul acesta. As vrea sa schimb rama însă am găsit pe lensa.ro o rama super drăguța la un preț accesibil. Ideea este ca as vrea ca ochelarii mei sa aibă și protecție pentru calculator deoarece sunt nevoită in fiecare zi sa fac asta, la perechea mea de ochelari de acum nu am, am reflexe verzi, și mi-as dori mov care este protecția aceea pentru calculator nu doar ca da mai bine, ci și ma ajuta și blochează razele uv. Cum as putea sa procedez? Sa cumpar de pe lensa rama respectiva și apoi sa merg la cabinetul oftalmologic cu rețeta sau trebuie sa vorbesc și cu medicul sa îmi pună protecție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Protectia UV e diferita de protectia pentru calculator. Trebuie sa spui asta la optica atunci cand iti fac lentilele, dar ca sa fii sigura, mergi la optica, arata-le reteta si specificatiile ramei si apoi comanda rama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce protectie de calculator man? Nu are de ce sa te protejeze. Poate schimba tonurile albastre in altele mai calde

| KR0NSTADT a răspuns:

Pune întrebarea celor de la lensa.ro