| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ochelarii https://lensa.ro/......r-gaming/, ii pot folosi ca ochelari de protectie la calculator? Petrec mult timp in fata pc-ul si doresc sa-i achizitionez.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai ochelari de vedere, poarta-i, altfel nu le vad rostul.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Daca stai mult la PC, au un rol important. Te protejeaza impotriva radiatiilor emise de lumina artificiala, ofera filtru de albastru si un contrast mai bun.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumina e radiatie, mai Einstein, deci sa inteleg ca te protejeaza de lumina? LCD-urile si LED-urile nu emit raze X.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu ma refer la lumina in sine. Nu conteaza ce fel de raze emit, ele sunt daunatoare pentru ochi si culoarea albastra e obositoare. De asta o filtreaza si respinge radiatiile de la lumina. Daca pui o lanterna in fata ochelarilor vezi lumina doar ca nu trec razele prin lentila, le respinge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am rezolvat, am gasit de la Revan mai buni. Mersi oricum!

| AlexandraSimion a răspuns:

Fiind ochelari de protecție, da, asta este rolul lor. Pentru mai multe informații despre magazinul lensa.ro și păreri de la clienți, poți vizita http://www.cumpar.net/pareri-lensa-ro