| MamaOmida69 a întrebat:

Am parul gras, fin si subtire. Ce pot sa fac? Am incercat tratamente. samponuri speciale. si nimic thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CandyHearts a răspuns:

Sincer la fel sunt si eu...dar am observat ca daca te speli doar o data pe saptamana nu mai e asa de uns, desigur va arata urat asa dar il prinzi in coada si te speli doar o data pe saptamna timp de o luna si o sa vezi ca poti sa-ti lasi parul chiar si 4 zile pana ti se unge.si ca sampon nu folosi cele pentru bebelusi si nici cele pentru par gras findca nu fac decat sa raneasca scalpul si sa provoace mai mult sebum asa ca cel mai bine este sa folosesti un sampon neutru/normal de exemplu cel de urzica.succeswinking

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Exista multe sampoane pentru astfel de probleme ale parului. Ma refer la produsele dermatologice (se gasesc exclusiv in farmacii). Trebuie sa testezi mai multe, pana il gasesti pe cel potrivit. Un medic dermatolog te-ar putea ajuta. Atentie si la ce mananci. Uite, iti recomand un articol cu sfaturi dietetice si metode naturiste de a scapa de parul gras: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-par-uleios
Multa sanatate!

| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
Daca ai parul gras trebuie sa te speli mai des pe cap, cam la 2 zile, pentru ca nu ai de ales.Trebuie sa folosesti sampoane speciale pentru par gras si balsam de par care sa previna ingrasarea acestuia.
Uite aici cateva articole cu masti/tratamente de par care te-ar putea ajuta :
http://www.util21.ro/......r-gras.htm
http://www.codrosu.ro/......-par-gras/
http://www.divahair.ro/......_frumusete
Bafta!

| Anda1197 a răspuns:

Un remediu foarte bun ar fi urzica! urzica naturala... o fierbi cu apa si dupa acea apa scoti urzica si te speli cu acea apa pe cap chiar si cu un sampon! Nu conteaza de care! incearca! LA MINE A FUNCTIONAT! pup:*

| MâţaD a răspuns:

Exact asa am si eu parul...firul se despica repede, parul este moale si firul de par subtire.la trei zile am parul in cap de zici ca mi-ai turnat o galeata de ulei in cap.acum folosesc o masca pentru par care contine ulei de ricin, masline si galbenus de ou.le folosesc ca si masca cu 30-50 de minute inainte sa ma spal pe cap...incearca,nu ai nimic de pierdut.

| dianacool a răspuns:

Buna scumpo.Fa-ti masti cu ulei de ricin si ou.Amesteca-le si da-ti cu masca inainte de a face baie.Las-o 60 de minute si apoi spala-te pe cap cu un sampon pentru par gras.Incearca sa te speli la 4 zilr daca te speli duminica te mai speli joia. Daca te speli sambata te mai speli miercurea si tot asa. Funda?

| Anonim_1592 a răspuns:

Ceaaau :X:X dai funda?laughing

| drtractor a răspuns:

Tunde-l mai scurt si aplica-i un tratament.

| iasmi2002 a răspuns:

Si eu am la fel dar dar am incercat samponul dave..acum este mult mai fin, matasos, fara matreata.