| sedentar a întrebat:

am racit inainte de craciun cu 4 zile cred...in fine am luat paxeladine, apoi humex, eurespal si am baut f multa lamaie cu miere, am incercat tot felul de ceaiuri inclusiv cel cu foi de ceapa si nimic adica raceala a trecut de mult da nu pot scapa de tusea seaca.neproductiva ziua o mai suport pentru ca nu tusesc asa mult dar seara e crima.nu pot sa dorm deloc straight face daca stiti niste pastile pana dupa sarbatori(banuiesc ca medicii nu lucreaza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Saptamana asta e program normal in toate spitalele si policlinicile de stat. Medicii, din pacate, lucreaza si inca pe gratis, de vreme ce nu sunt platiti cate o saptamana in fiecare luna (adica ultima). Asa ca du-te la medic, fiindca tratata incorect tusea asta dupa o viroza te poate chinui si 6 luni.

| alexeanca a răspuns:

Tu ai nevoie de antibiotic ca de aer.Mergi la farmacie si i-ati augmentin ca ala e cel mai puternic ce il poti lua deocamdata. Daca tusesti seara mult si mai ales neproductiv e clar ca ai o pneumonie.Nu te juca cu focul ca dupa o incurci rau. Daca nu ai posibilitatea sa mergi la medic i-ati repede antibiotic. Urgent! Daca in trei zile nu trece mergi la urgenta!

| Raluuu a răspuns:

Incearca cu oscillococcinum. sigur va merge!

| sedentar explică:

Multumesc pentru sfaturi... mi-a trecut azi dimineata dupa 4 zile de chin...am luat pastile la greu sirop la fel si se trezeste tata sa vina la mine cu o pastia de la plante naturiste care era mentolata si a inceput sa mi se rupa din gat si nu ma mai doare mai deloc multumesc oricum >big grin