| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu 2 probleme la care as vrea sa ma sfatui-ti.

1. Am niste vergeturi (cum apare la celulita ) pe coapse (la articulatiile de sus ale picioarelor ) am auzit de la cineva ca apar atunci cand cresti (mentionez ca sunt slabut si am 18 ani )

2. Daca practic lupte (arte martiale mixte ) mai cresc?

La antrenamente facem si alergari, sarituri, genoflexiuni, flotari, gimnastica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Da,vergeturile pot aparea in timpul adolescentei din diverse cauze, nu neaparat cresterea sau scaderea brusca a greutatii.Chiar si o crestere brusca ar putea cauza aparitia vergeturilor.In orice caz,vergeturile aparute in timpul adolescentei se pot diminiua considerabil si chiar disparea complet,fara a face ceva anume(cele aparute datorita modificarilor bruste ale greutatii se diminuaza in timp,dar sansele sa dispara complet sunt foarte mici). Daca iti doresti sa faci ceva pentru a grabi diminuarea lor, fa zilnic cateva minute de masaj usor, cu ulei de masline.
2.Da,vei continua sa cresti,dar daca iti doresti o crestere in inaltime mai considerabila,ar fi bine sa practici baschet,deoarece te apropii de varsta in care se opreste, de regula, dezvoltarea fizica la baieti.Numai bine.

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Pentru vergeturi singura solutie este laserul fraxel, dar care costa destul de mult.
O alternativa mai ieftina ar fi sa-ti cumperi de la farmacie Retin-A (o crema) si sa o aplici pe pielea cu probleme o data pe zi (seara inainte de culcare). Cantitatea de crema aplicata sa fie minima, intr-un strat cat mai subtire dar suficienta pentru a acoperi suprafata afectata. Este greu tolerata de catre piele si este posibil sa apara inflamatii, usturimi si descuamari in primele saptamani de tratament.
Concomitent cu Retin-A, ai putea incerca si gomajul (dar nu din primele saptamani). Gomajul (microdermabraziunea) este bun pentru orice tip de imperfectiuni, fiindca le mai slefuieste. Cauta la farmacie o crema de gomaj profund. Procedura se face de 2 ori pe saptamana si dureaza initial 5 minute iar, cu timpul, poti creste durata pana la 8 minute.

Răspuns utilizator avertizat
| Scorpions13 a răspuns:

Eu nu vreau tratamente pentru asta vreau sa stiu concret daca sunt semne ale cresterii (am 178 si 18 ani ) asta ma intereseaza. funda celui care imi da cel mai relevant raspuns.