| AndreiGruia a întrebat:

Buna,am si eu cateva intrebari.
In iunie anul viitor termin clasa a 11 si as vrea sa ma pregatesc intens pentru admiterea la medicina. as vrea sa merg la medicina legala
Care sunt condițiile?
Care sunt costurile?
Cati ani trebuie de scoala( rezident) pana esti medic legist cu semnatura?
Ce nota (aproximativ) pentru a fi admis?
Din ce se dă admiterea?
Va multumedc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista facultate de medicina legala.
Toti studentii la medicina fac aceleasi materii in facultate, timp de 6 ani si abia apoi fac rezidentiatul pe specialitati, una fiind si medicina legala, bineinteles daca reusesc la examenul de rezidentiat. Acesta se face timp de 4 ani.
O sa afli conditiile si costurile dupa ce vei face facultatea, se mai pot schimba unele detalii pana atunci, sunt destui ani.

| WhiteLife a răspuns:

Admiterea difera de la o facultate la alta. Trebuie sa te uiți pe site-ul facultatii la care vrei sa mergi și acolo să citești detaliile. De la secretariat poți face rost de o carte de grile pe care trebuie sa le înveți bine de tot. In general se dau întrebări de anatomie și organica, dar depinde de la un oraș la altul. Cel mai sigur este să citești acolo detaliile, pentru că sunt concrete. Valabil și pentru costuri, dar daca te pregătești intens presupun că vei intra la buget și asta nu va fi o problema happy Notele depind în funcție de concurenta, anul acesta au fost note foarte mari la BAC, de exemplu, știu persoane cu note bune (adică în anii trecuți ar fi fost considerate foarte bune) care nu au putut intra, din aceasta cauza nu este o nota standard (evident, sa fie mai întâi de trecere). S-ar putea să găsești listele de la admiterea de anul acesta pe net, la unele facultati s-ar putea sa fie doar mediile, cu coduri în locul numelor (daca se mai găsesc și alea). Pentru rezi, aici găsești la fiecare specializare curriculu-ul pe ani:

https://fasmr.ro/rezinformat/