| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un ajutor. Am lipsa de calciu in organism,iar acum ceva timp mi-a cazut un dinte(doar s-a rupt,a ramas radacina cred). Bineinteles m-am speriat,dar cum eu am frica de dentist,nu se vedea,n-am mai dat importanta si n-am spus la nimeni. Iar acum nu stiu cum,am citit pe net despre chestia asta dar n-am inteles prea bine. Am vazut ceva despre implantarea unui dinte de portelan,ceva de genu si scoaterea nervului,costa mult, etcNu as vrea totusi un dinte cu surub, cum am vazut intr-o poza.
Dupa ce am citit vreau sa ma clarificati. Care ar fi procedurile pentru un dinte nou (cu un pic de radacina ramasa) daca m-as duce la un dentist? N-am nevoie de raspunsuri la misto!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

Daca te duci la doctor, iti va scoate restul de dinte daca mai ai, iti va omori nervul si iti va pune un dinte de portelan.Nu doare pentru ca se face sub anestezic, doare putin ulterior si da, este o operatie destul de costisitoare.

| oHarryo a răspuns:

Problema e urmatoarea, trebuie sa clarifici si problema cu calciul, cat despre dinte, costa mult mai putin scoaterea lui sau a nervului decat un implant cu surub. Implantul nu doare, si nici scoaterea nervului (stiu din proprie experienta). Nu stiu starea dintelui insa daca inca e posibil sa se faca ceva fara nevoia unui implant. Mergi la stomatolog, nu o sa te ucida tongue. Multa sanatate!