| aly_8159 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, am 15 ani si de cateva luni mi-am inceput viata sexuala, dar mi-e frica de ceva, eu cu pr meu o facem o data sau cel mult 2 3 ori pe saptamana, din cauza ca o fac asa pot sa nu mai fac copii la timpul potrivit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ritmul de 2-3 ori pe saptamana este ritmul normal, nu te va afecta. Insa te va afecta faptul ca ti-ai inceput viata sexuala atat de devreme. Riscul tau de a face leziuni canceroase si precanceroase de col uterin e mare si s-ar putea ca pana sa ajungi sa faci copii sa fii nevoita sa suporti vreo interventie chirurgicala de extirpare a unei parti din col care sa te lase cu dificultati de fertilitate.
Oricum, e foarte important sa te duc la ginecolog regulat, macar o data la 6 luni.

| cristiancristir a răspuns:

Nu are nici o legatura. Cand o sa vrei sa faci copii, daca nu ai alte probleme de santate nu o sa ai nici o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| maddy_1722 a răspuns:

O sa faci copii la timpul potrivit! Sa ai grija sa nu faci acum!

pup dulk3, maddy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici vorba, frecventa cu care faci dragoste nu influenteaza deloc posibilitatea de a avea copii. Trebuie doar sa te protejezi, ca sa nu ramai insarcinata la varsta aceasta; ti-ar fi greu!