| ele30 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare am o sora ce aramas insarcinata dupa 4 saptamani de sarcina i-a venit menstruatia si de atunci o tine tot asa. A fost la doctor dar dupa control zic ca nu e insarcinata dar la testul de sarcina ii zice ca este sarcina. Ce analize ar trebui sa faca ca sa vada exact ce se intampla? Poate sa confruntat cineva cu asta si ma poate ajuta cu un raspuns.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hormonii pot iesi la testul de sarcina chiar si la o luna dupa avort, dupa nastere, dupa cezariana.este foarte normal.nivelul acestor hormoni scad dupa aproximativ o luna de zile de la avort sau de la nastere, doctorul are dreptate, sora ta nu este insarcinata dar in schimb hormonii sunt prezenti in corp si de aceea testul este pozitiv.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa mearga la un ginecolog intr-un spital mare, universitar. Sa nu cumva sa fie o sarcina extrauterina, o sarcina oprita in evolutie, un avort incomplet sau chiar o tumora care sa secrete gonadotrofiona corionica umana, hormonul care pozitiveaza testul desarcina.

| maryana5 a răspuns:

Daca i-a venit menstrutia probabil a pierdut sarcina. nu cred ca ar trebui analize.Eu cred ca e nevoie de timp, daca ii vine si luna viitoare menstruatia e 100% sigur ca a pierdut sarcina sau ca nu a fost insarcinata. Daca nu-i vine, spune-i sa mai faca un test de sarcina.
Totusi nu-mi pot explica cum de i-a iesit testul daca i-a venit menstruatia thinking
probabil nu l-a aplicat corect. Testul trebuie facut la 2 saptamani dupa actul sexual.
Succes si tranzmite-i sanatate surorii tale din partea meawinking
xoxo, mary peace sign

| oana_1897 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulte mai multi medici ginecologi pentru ca ei sunt cei mai in masura sa spuna daca e insarcinata sau nu, pentru ca testele de sarcina nu sunt de 100%. Din cate stiu menstruatia poate aparea si daca esti insarcinata maximum 3-4 luni, dar cel mai sigur i se poate spune dupa ecograf...bafta

| sticss a răspuns:

Asta se numeste sarcina ascunsabatting eyelashes cand iti vine menstruatia si testul de sarcina iti spune ca da.
sa nu se mai duca la doctor pentru ca nu se observa o sa vezi ca dupa 2-3 luni n`o sa-i mai vina menstruatia si atunci o sa poata sa vada doctorul