| rbt95 a întrebat:

Buna tuturor.

Am si eu o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva in privinta asta.Am facut acum 4 zile 3 teste de sarcina. Toate au iesit cu o liniuta.Sambata am facut testul de sange Betachg pentru monitorizarea sarcinii. Rezultatul a fost 5.79 ieri am fost la spital, dl doctor a spus ca nu vede sa fiu insarcinata la ecografie nu i-a aparut nimic. S-a confruntat cineva cu situatia asta pana in prezent? Este posibil sa fiu insarcinata sau nu? Chiar numai inteleg nimic m-a chemat din nou saptamana viitoare Luni sa refac Betahcg si sa vedem exact ce se intampla. Menstruatia mi-a intarziat 8 zile deci astazi este a 8 a zi. Precizez ca eu am mai avut astfel de probleme in privinta menstruatiei imi intarzia si cate 2 saptamani sau erau cazuri in care imi venea mai devreme. Dau fundita dragelor. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, din acest motiv NU se poate determina care este de fapt lungimea ciclului conform ''programarii'' hormonale. Datorita acestui fapt devine cu totul imposibil sa poata fi determinat momentul exact/precis de producere atat OVULATIEI cat si data la care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie. In consecinta devine foarte posibila situatia ca cele 8 zile de intarziere sa NU existe de fapt si de drept, astfel ca este cat se poate de posibil ca testele de sarcina sa fi fost efectuate prea devreme, adica intr-un moment in care atat in urina testata cat si in sangele supus analizei sa NU existe cantitatea minima de hormon hCG incat sa se atinga concentratia minim detectabila de hormon hCG, care sa poata fi detectata de substanta activa existenta in tester. Valoarea determinata de 5, 79 mlU/ml se situeaza cu doar foarte putin peste valoarea de 5, 3 mlU/ml care reprezinta limita inferioara de sarcina in cazul testului beta-hCG. Fiindca este cunoscut faptul ca in fiecare zi cantitatea de hormon hCG in sange se dubleaza in cazul in care exista o sarcina instalata in endometru, in mod sigur testul hCG efectuat dupa trecerea a cateva zile va evidentia in mod sigur daca a crescut nivelul valorii concentratiei de hormoni hCG in sange si in acest caz esti insarcinata, sau daca valoarea a ramas acelasi si in acel caz NU exista sarcina. Multa sanatate!

| rbt95 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns. Ideea este ca sincera sa fiu ma gandesc totusi 3 teste o linie. ajung la Betahcg 5.79 initial asta m-a bulversat putin sincer.Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. Astept Luni sa vad ce se va intampla.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, toate cele 4 teste au fost facut inutil si eronat fiind facute cu mult timp inainte de timpul corect, pentru ca un test de sarcina corect se face DUPA 7-10 zile de intarziere.
Daca nu ai ciclul regulat, testul se face DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex.