| rbt95 a întrebat:

Buna tuturor.
Am si eu o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva in privinta asta.Am facut acum 4 zile 3 teste de sarcina. Toate au iesit cu o liniuta.Sambata am facut testul de sange Betachg pentru monitorizarea sarcinii. Rezultatul a fost 5.79 ieri am fost la spital, dl doctor a spus ca nu vede sa fiu insarcinata la ecografie nu i-a aparut nimic. S-a confruntat cineva cu situatia asta pana in prezent? Este posibil sa fiu insarcinata sau nu? Chiar numai inteleg nimic m-a chemat din nou saptamana viitoare Luni sa refac Betahcg si sa vedem exact ce se intampla. Menstruatia mi-a intarziat 8 zile deci astazi este a 8 a zi. Precizez ca eu am mai avut astfel de probleme in privinta menstruatiei imi intarzia si cate 2 saptamani sau erau cazuri in care imi venea mai devreme. Dau fundita dragelor. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Testul de sarcina da un rezultat concludent dupa trecerea a 21 de zile de la contactul sexual neprotejat. Acum dupa 8 zile de intarziere rezultatul ar trebui sa fie unul concludent/valabil. Daca ar fi vorba intr adevar despre o sarcina ea fiind in stadiul incipient- in procesul de organogeneza care are loc intr-un ritm accelerat-ea nu ar fi vizibila la o ecografie acum. Chiar din momentul in care ovulul e fertilizat se petrec transformari spectaculoase dar dupa procesul de implantare in uter dezvoltarea minusculului embrion protejat de sacul gestational ia amploare. Si nivelul de hormoni beta hcg secretati in organismul femeii numai pe perioada sarcinii sunt in cantitate farte mica asa incat testul trebuie repetat dupa o saptamana -doua cand nivelul se dubleaza. Inca nu se poate stii cu siguranta ca e vorba de asa ceva si nu despre o intarziere din cauza unei dereglari hormonale. Ramane de vazut cum vor iesi rezultatele saptamana viitoare. Oricum la ecograful abdominal sarcina e vizibila dupa cca 5-6 saptamani. Multa sanatate

| rbt95 explică (pentru HazelEyes77):

Sincera sa fiu sunt putin confuza...ma gandesc daca este sau nu o sarcina avand in vedere ca 3 teste au iesit o linie la Beta a iesit 5.79 am ramas putin surprinsa. Menstruatia tot lipseste din schema... ma simt putin ciudat nu am greturi mai am dureri de cap normale dar in schimb nu stiu ce sa spun. Multumesc mult