| Lolly184 a întrebat:

am si eu o intrebare. As vrea sa slabesc in jur de 20 de kilograme pana la vara (cam 4-5 luni). Este posibil? Pana acum am slabit 10 kilograme intr-un an doar prin a manca mai putin dulce. dar as vrea sa slabesc mai mult. Eu nu mananc carne, deci nu imi ziceti de retete cu carne. Nu mai beau suc cu acid, beau multa apa si tot nu slabesc. Merg pe jos cam 40 min pe zi, iar acum o sa incep sportul la scoala. asa ca si asta o sa ajute. Stiti ce pot sa mai fac sa slabesc mai repede? Ce sa mananc, si ce sa nu mananc. Mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumă alimente sărace în calorii dar care să asigure buna funcționare a organismului, practicarea sportului se face zilnic, nu o dată pe săptămână.
Caloriile trebuie arse în fiecare zi, în caz contrar devin depozite de grăsimi.
Pa, pa.

| CoraPersefone a răspuns:

Buna lolly! eu sunt Cora!
Anul trecut exact in ianuarie si eu vroiam sa slabesc tot 20 de kg pana in vara! si AM REUSIT! hai sa-ti zic cum! in primul rand m-am apucat de sport, si iti recomand cu caldura kangoo jumps, de 3 ori pe saptamana! arde caloriile foarte bine, reduce vizibil celulita si iti face abodmenul frumos si plat!
Pe langa kangoo jump, am urmat o dieta recomandata de medicul meu de familie! IMPORTANT: daca eviti consumul de carne iti poti face mai mult rau decat bine! include in alimentatia ta cat mai mult peste si piept de pui pregatite la cuptor, nu prajite in ulei! O chestie foarte buna in curele de slabire sunt cerealele integrale cu lapte consumate la micul dejun! eu mancam Fitness de la Nestle
NEAPARAT respecta cele 3 mese! dimineata cereale ca sunt satioase si tin in stomac, la pranz...o ciorba de care vrei tu, chair si cu carne poti, ca doar e fiarta carnea, sau piept de pui la gratar cu legume si salata! iar seara incearca salata de cruditati, sau peste la cuptor, sau un cartof copt cu branza de vaci slaba!
NU UITA! APA SI CEAI! 2 litri pe zi! neaparat!
dulciuri deloc! si cat mai multe fructe: merele in special sunt cele mai satioase si au foarte putine calorii!
daca te ti de o asemenea dieta echilibrata, si faci sport, eu zic ca in 4 luni cel multm dai jos 20 de kg! eu acum am 55! si sunt foarte mandra de mine!
si ca sa te mentii, nu trebuie decat sa faci SPORT cu regularitate! eu iti reecomand kangoo jump ca e foarte intens, dar tu poti alege ORICE sport iti place!
iti doresc mult succes!
daca vrei iti pot arata poze cu mine inainte si dupa, si o sa te cunovingi ca SE POATE daca ai ambitie!
te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti obtine rezultatele dorite pana la vara,dar va trebui sa te tii de lucru. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In schimb, cea mai importanta este miscarea.30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

| Lolly184 explică:

@CoraPersefone - nu am incetat sa mananc carne din cauza ca vroiam sa slabesc. Am avut alte motive. si nu pot manca deloc carne pentru ca nu pot, dar si pentru ca nu mai vreau.
- da, ar fi bine daca ai putea sa imi dai o adresa de e-mail, poate ma mai poti ajuta pe parcurs. daca e ok happy

| Lolly184 explică:

@mihai024 - hai ma, chiar meriti funda pentru 2 vorbe de rahat si una buna? am venit aici sa cer sfaturi, nu sa imi spui tu mie ca sunt grasa sau sa ma judeci tu pe mine ca nu mananc carne. Ambitie am, sau ma cunosti tu mai bine decat ma cunosc eu pe mine? Daca tu consideri ca`ti pierzi timpul "ajutand" pe altii. atunci du'te frate si fa ceva mai interesant. Nu vii tu aici sa`mi spui ca sunt o grasa fara ambitie.

| qTe a răspuns:

Daca ai ambitie, tot e posibil!

| alesaro a răspuns:

Se pare ca ai inceput sa faci pasi buni pe calea nutritiei corecte, pentru ca de asta ai nevoie. Intra si pe http://www.SlabescUsor.ro si citeste mai multe detalii

| mihai024 a răspuns:

Esti o grasa care nu are pic de ambitie ca sa te iau direct! Mesele trebuie sa fie mici si dese,te feresti de PAINE, dulciui, fast-food.Ai nevoie pe zi de proteine(deci mananca carne), de glucide, carbohidrati etc.Te sfatuiesc sa inveti sa-ti calculezi nr de calorii mancate zilnic(daca e sub 2000 rezulta ca slabesti cate putin zilnic dar eficient!). Apucate de sport,cardio=alergat,banda, nu abdomene si alte chestii, tu mai intai trebuie sa dai jos stratul acela de grasime dupa aia sa te gandesti la intarirea muschilor.Slabirea se face eficient nu prin infometare.Merit funda numai pentru ca mi-am pierdut timpul sa-ti dau niste sfaturi 100% folosite pe propriul organism si cu rezultate bunehappy