| icecream24 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, se apropie vara si as vrea sa slabesc, dar nu stiu cum.
As vrea sa slabesc intr-un timp scurt, eu am 57 de kilograme, 13 ani si 1, 56 inaltime. Eu nu ma simt bine asa, am impresia ca sunt cam grasa si as vrea sa slabesc 5-7 kilograme (minim).
Am mai incercat sa nu mananc seara, m-am cam obisnuit acum si am slabit 3 kilograme, dar intr-un timp destul de lung.
N-am prea facut sport, dar acum ca se incalzeste timpul o sa fac (sa merg cu bicicleta, sa alerg prin parc etc.). Am facut doar la scoala sport, in rest nu prea. Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu ai asa surplus mare de greutate cum crezi. Ceea ce faci este foarte bine, adica sa slabesti intr-un timo lung. Gandeste-te ca slabitul "peste noapte" nu este sanatos sau recomandat de nimeni, te trezesti cu pielea lasata, celulita, probleme de alimentatie, sa nu mai mentionam ca slabitul brusc inseamna si ingrasat la fel de brusc odata de revii la o alimentatie normala.
Evita pur si simplu zaharul, prajelile, carbohidratii rafinati, si daca ai spus ca incepi si putin sport rezultatele se vor vedea imediat ce te apuci.

| Ivy86 a răspuns:

Ești tânără și în creștere... Nu tine regim pentru ca nu ai nevoie. Fa mișcare, mergi cu bicicleta, sari coarda(arde cele mai multe calorii) plimbări lungi.
Părerea mea e ca nu ești grasa chiar dacă ramai la înălțimea asta, dar ai 13 ani și vei creste pana la 18 ani.
Și dacă tot vrei sa slăbești nu slabi mai mult de 5 kg, nu ai nevoie, sunt sigura ca arati foarte bine și asa.

| iDarkonillSolo a răspuns:

Nu esti gras

| iDarkonillSolo a răspuns (pentru iDarkonillSolo):

Pffff nu s-a pus totul... Am zis nu esti gras esti numai bun chestia e ca trebuie sa te innalti si daca nu merge du-te la sala si fa cardio si daca nu te duci la sala mergi cu bicla.