| Anca27 a întrebat:

Am si eu o intrebare ce pot sa mananc dupa 6-7 zile de la operatia de apendicita? Dati-mi idei de mancaruri va rogg big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Trebuie sa mananci mancaruri usoare, supe
daca mananci salam, muschi si altele vei vomita sau te va durea burta rau

| lulu_5281 a răspuns:

ALIMENTE RECOMANDATE

Este recomandat un regim usor lichid cu orz, radacina de scaiete, linte cu zahar, paine fara coaja, supa de legume fierte cu spanac, laptuca, castravete amar, sparanghel, vanata, papaia, pepene verde, cantalup, lamaie dulce, struguri, lapte, apa calda de baut.

ALIMENTE NERECOMANDATE

Sunt absolut interzise fructele, citricele, mancarurile grase, untul, iaurtul, branza, carnea grasa, orezul copt sau prajit, alimentele grele sau prajite,
jeleu, gem, sosuri, otet, bauturi alcoolice, ceai negru, cafea fierbinte, ardei iute, ciuperci.

| ionutz0116 a răspuns:

Trebuia sa intrebi acel doctor care te-a operat!
Mergi la un doctor si intreaba despre un regim ceva, poate nu ai voie sa mananci orice.

| poppies a răspuns:

Supe usoare.de legume,pui, fructe, legume.multe multe lichide.:*take care

| Lɑяisɑ a răspuns:

Regim.Branza de vaci,piept de pui fiert,supa, carne fiarta, legume fierte si carne pe gratar fara paine dupa 2 saptamani poti manca o felie de paine la masa dar o sa slabesti de tot.Si mult mult ceai.

| Diaste a răspuns:

Pai nu prea poti sa faci abuzuri. De preferinta este sa mananci cat mai multe supe(supa de pui, supa cu galusti, supa cu taietei), mancaruri usoare, orez cu legume si fructe. Insanatosire grabnica!

Răspuns utilizator avertizat