| Krisszuletsu a întrebat:

Buna!:*
Am si eu o intrebare, dar e doar din curiozitate deci nu mi s`a intamplat asa ceva!
Daca o fata face sex(fiind virgina), poate sa ramana insarcinata?

P.S cel mai bun raspuns primeste FUNDITA puppy dog eyes
[INTREBAREA ESTE PUSA PENTRU A MA INFORMA, NU MI S`A INTAMPLAT MIE ASA CEVA]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeooFenomenala a răspuns:

La primul contact sexual exista cel mai mare risc de sarcinawinking de aceea trebuie sa folositi prezervativ neaparatwinking plus ca lubrifiantul va reduce din durerea fetei :p sper ca te-am ajutat baftaa! :* :p

| Krisszuletsu explică (pentru GeooFenomenala):

Multumesc mult de ajutor!
Am ales raspunsul tau pentru. ca doar tu ai inteles ce`am vrut sa stiu!:*
Multumesc, si sper sa ma mai ajuti in continuu` :**

| GeooFenomenala a răspuns (pentru Krisszuletsu):

Mda am inteles laughing cel mai haios era faptul ca astia nu intelegeau cum adica esti virgina si sex laughing) doamnee asa mult creier trebuie? laughing ai grija de tine :p :*

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este demonstrat ca primul contact sexual are risc maxim de sarcina, deoarece se poate produce o ovulatie spontana. De aceea este foarte important ca primul contact sexual sa fie protejat (mai ales ca prezervativul reduce foarte mult durerea fetei)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Normal că rămâne însărcinată dacă se află la ovulație.
Membrana himenlaă nu are rol de protecție antisarcină.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă folosiţi corect prezervativul, NU vei rămâne însărcinată!

NEAPĂRAT să folosiţi PREZERVATIVUL – atât în momentul dezvirginării, cât şi după!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

De asemenea, trebuie ştiut că la dezvirginare se POATE produce o "ovulaţie SPONTANĂ" : deci, în acel moment e posibil să fi cel mai fertilă ( indiferent de perioada "normală" de fertilitate calendaristică )!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Da, normal că poate rămâne însărcinată dacă spermatoizii fecundează ovulul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din momentul in care fata a inceput sa aiba menstrustie, da, pate sa ramana insarcinata.CHIAR daca e pentru prima oara.CU atat mai mult se impune folosirea prezervativului.

| Oana92 a răspuns:

Bineinteles ca poate sa ramana insarcinata daca nu se protejeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sigur că poate rămâne.
Să folosească prezervativ.
Te pup!

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Daca faci sex protejat nu exista nici un risc daca nu o faci protejat atunci da poti ramane insarcinata happy

| Adita1988 a răspuns:

Ce de prostii poti scoate pe gura aia, cum sa fi virgina daca esti virgina? rolling on the floor

| Adita1988 a răspuns (pentru Adita1988):

De atata prostie ma incurc si in ce vreau sa zic rolling on the floor cum sa mai fi virgina daca ai facut sex? omg

| GeooFenomenala a răspuns (pentru Adita1988):

Vrea sa zica ca daca o fata este virgina si o face pentru prima oara waiting citeste mai atentwinking se refera la primul contact sexual :p invata sa citesti :*

| Krisszuletsu explică (pentru Adita1988):

Nu am facut! Era doar o intrebare, plus ca m`am referit pentru. prima data![inainte fiind virgina]