| Kathya a întrebat:

Am si eu o intrebare. Inainte, imi luam de la doctorita mea de familie Ventolin Spray, deoarece ma ajuta sa respir cand eram bolnava. Cand m`am dus din nou sa-mi dea, mi-a zis ca nu poate sa-mi dea deoarece trebuie prescris mai nou de un medic specialist. Este adevarat, sau nu vroia sa mi`l dea pe reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul specialist, te mai și consultă.
Povestea nu este de acum cu prescrisul medicamentelor de specialiști.
Sănătate!
Pa, pa.

| LIN2010 a răspuns:

DA,trebuie neaparat prescris de medicul specialist, medicul de familie trebuie sa-ti dea un bilet de trimitere la specialist, este un drum in plus dar este singura solutie(medicul de familie nu are nici o vina, sunt multe medicamente pe care nu mai poate sa le prescrie acesta )Respecte

| Cocochannel a răspuns:

Cam ce problema de sanatate aveai? Esti alergica la ceva, astm, BPOC, TBC. Intr-adevar Ventolinul se da NUMAI cu reteta, nu stiu cum a "reusit" ea sa ti-l "dea" fara...Normal ar fi sa te trimita la un pneumolog sau pneumoftiziolog care sa ti-l prescrie.

| Kathya explică (pentru Cocochannel):

Poi mi`l dadea cu reteta pana acum, dar odata mi-a zis ca numai poate sa mi-l dea nici cu reteta, ca trebuie sa merg la spital la un medic specialist sa mi`l dea.

| Kathya explică:

Ii chestia ca pana acum mi`l dadea, si de acum nu mai vrea. Ca cica so schimbat legea.