| andreeadumitru21 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare la voi.Eu am luat contraceptive karissa timp de 3 luni am facut o pauza de 2 luni dar de fapt am vrut sa fac pauza de o luna dar nu mi-a venit menstruatia.Iar menstruatia a venit miercurea trecuta si eu am inceput pastilele miercuri acum.Iar vineri am facut sex neprotejat.Se poate sa fiu insarcinata? sau sunt protejata din prima zi? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, AC nu se iau AIUREA ( aşa cum ai făcut tu )!

Ele trebuie PRESCRISE de medic!
Iar în cazul tău, evident, NU au fost prescrise!
Iar întreruperea se face tot cu ACORDUL medicului care ţi le-a prescris!

În general, "tratamentul" cu AC se face cel puţin 6 luni, iar întreruperea TREBUIE să fie de cel puţin 3 luni ( NU de 1-2 luni )!

Apoi, NU am priceput ce este aşa de GREU să CITEŞTI un Prospect!?!

" Doze si mod de administrare :

Doza zilnica recomandata este de un drajeu (preferabil de fiecare data la aceeasi ora din zi) timp de 21 de zile consecutive. Tratamentul se va relua dupa a 7-a zi de întrerupere a tratamentului (dupa 4 saptamâni de la primul drajeu luat în aceeasi zi a saptamânii). În intervalul de 7 zile, apare ciclul menstrual.

Prima serie de drajeuri Karissa :

Primul drajeu Karissa trebuie luat în prima zi a ciclului menstrual." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

Acolo SCRIE foarte CLAR că administrarea se începe în PRIMA zi a CM ( prima zi de menstruaţie )!

Iar tu le începi după o săptămână?

Şi te mai aştepţi să fi protejată =))

Iar la 2 zile mai faci şi sex NEPROTEJAT :(

Înseamnă că vrei NEAPĂRAT un BEBE :))

AC Karissa trebuiau începute OBLIGATORIU din PRIMA zi de menstruaţie şi protecţia ( în acel caz ) survine doar după 7 zile de administrare ( deci, doar din a 8-a zi se putea face sex "neprotejat" ).

Deoarece tu le-ai început în ziua a 7-a a CM ( "menstruatia a venit miercurea trecuta si eu am inceput pastilele miercuri acum" ), le iei DEGEABA luna asta şi NU eşti protejată DELOC toată luna, până la a 8-a tabletă din a 2-a folie!

Deci, există un mare RISC de sarcină!

Toate cele bune.