| Angelescu_Ștefana_1996 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de asigurarile de sanatate pentru copiii nascuti in U.K.
Am o prietena care a lucrat impreuna cu sotul ei in UK, copilul lor s-a nascut la sfarsitul lui 2018 iar de curand s-au intors in tara. Avand in vedere ca mama copilului este in concediu medical pana in ianuarie, cum pot ei face asigurare de sanatate pentru copil in Romania si sa il si inscrie la un medic pediatru?
Nu caut neaparat o explicatie, dar poate stiti vreo lege, un o.u.g., ceva care sa ofere mai multe informatii legat de acest caz. Mentionez ca bebelusul nu are cetatenie engleza, primeste doar alocatie, fiindca parintii n-au locuit+lucrat 5 ani in UK.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena ta sa mearga la un medic de familie din localitatea de domiciliu.