| AllmaGirl a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare legata de gaurile mele de la urechi. Am 13 ani, le am de la vreo 6 ani.Una a avut o infectie urata dupa cateva saptamani dupa ce am facut-o si am lasat-o sa se infunde ca sa o refac la recomandarea unui medic, acum, dupa atatia ani inca mai e un pic sensibila, dar zilele astea nu stiu ce s-a intamplat...Brusc a inceput sa ma intepe urechea care a avut probleme, si azi dimineata cand sa imi pun cerceii(noaptea ii dau jos) am avut de spart dopuri la ambele gauri... apoi la scoala, in ora mi-a cazut un cercel, nu aveam cum sa nimeresc gaura fara sa vad si l-am scos si pe celalalt ca sa nu raman cu unul singur, in pauza de dupa ora respectiva nu am mai apucat sa il pun, dupa inca o ora am mers la baie, la oglinda si iar am stat sa sparg dopuri, sunt nevoita sa nu ii mai dau jos de loc, ca spartul de dop la gaura cam doare. Ce inseamna asta? sa merg la doctor sau pot face si alte chestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Ti se vindeca foarte repede gaurile din urechi, eu iti recomand asa sa nu ii mai dai jos din urechi cand dormi, si sa ii ti un timp eu am un cercel de 2 ani si gaura e intacta nici nu l-am scos din ureche. nici cand dorm sau fac baie nu il scot

| VanillaBear a răspuns:

Ok pai cred ca intr-un fel ma identific putin cu tine numai ca la mine este putin mai grav.

Sa-ti spun cazul meu si dupa iti dau sfaturi happy

Eu una am pielea sensibila la orice fel de metal in afara de aur.Adica pana si o bratara ordinara daca o las mai mult de 2 ore pe mana imi apar bubite mici care se trec in cateva zile.

Pentru ca am avut problema asta, eu nu am putut sa port decat cercei de aur.Can aveam vreo 12 ani mi i-am scos si nu am mai purtat cercei o vreme.Cand mi-am facut din nou gauri(fiindca mi se astupasera de tot), mi s-au facut gauri cu un pistol dintr-acela automat.

De acolo au inceput problemele pentru ca mi s-au inflamat urechile si a trebuit sa ii inlocuiesc pe cei pe care ii cumparasem eu care nu erau de aur cu altii de aur.

Acum, din cate am auzit eu si tu ai o sensibilitate destul de mare a urechilor.
Este posibil ca din cauza ca tu iti scoti mereu cerceii noaptea, sa fi introdus un microb in ureche in una din datile cand ti i-ai pus la loc. Daca nu ti i-ai spalat cu spirit de fiecare data cand ti i-ai pus este foarte probabil sa fie un microb.

De aceea acum ti se astupa mult mai repede pentru ca sistemul imunitar incearca sa respinga corpuri straine si sa etanseze spatiile pe unde pot intra microbi.

Sugestia mea este sa iti cumperi o pereche de cercei care sa nu fie dint-aceia care se dau usor jos, adica unii mai rotunzi pe care sa nu trebuiasca sa ii dai jos cand dormi pentru ca te deranjeaza si sa ii porti o luna-doua pana cand se reface gaura.

De asemenea te sfatuiesc sa folosesti spirtul zinic sa iti cureti cerceii cand tii bagi inapoi in ureche.

Iti doresc mult succes si noroc happy

xoxo

| AllmaGirl explică:

Nici eu nu ii scoteam pana acum, insa nu pot sa dorm cu ei, inainte aveam altii dar luna asta mi-am luat altii si nu imi place sa dorm cu ei, si inainte nu facea asa urat urechea nici la tinichele...adica nici doua ore si deja sa se infunde? Mama a stat si doua saptamani fara si nu a patit asa ceva, ale mele de ce patesc asa?sad

| lory23 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa mergi la doctor