| deea_1889 a întrebat:

Aseara am avut contact sexual, am folosit ca metoda de contraceptie prezervativul, dar dupa ce prietenul meu a ejaculat, a mai stat putin cu penisul in vagin si l-a scos. Mi-e frica de un lucru, cred ca a iesit sperma pe langa prezervativ, nu cred ca era secretia mea. Poate iesi sperma pe langa prezervativ? si exista totusi sanse mari sa raman insarcinata? oare ar trebui sa iau pastila de a doua zi? au trecut 24 de ore de atunci, oare mai are efect? daca a mai trecut cineva prin asta, sau ma poate ajuta...va rog ...multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate iesi sperma pe langa prezervativ, fiindca nu l-ati folosit corect. In mod normal, in momentul ejacularii, barbatul trebuie sa tina cu mana la baza penisului prezervativului si sa iasa din vagin imediat dupa ejaculare, pana la disparitia erectiei.
Pilula de a doua zi iei numai daca raportul risc/beneficiu o recomnada. Pentru asta trebuie sa te vada un ginecolog care pe baza unor date (data ultimei menstruatii, regularitatea menstrelor) si pe baza consultului sa aprecieze daca e cazul sa iei sau nu aceasta bomba cu hormoni care iti poate produce multe reactii adverse.

| monyk a răspuns:

Buna, nu prea sunt sanse... oricum cel mai indicat ar fi un test de sarcina sa te scapi de nelamurire...

| Sara a răspuns:

Sigur era secretia ta! pup.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mai bine fa un test sa fii sigura si data viitoate nu va mai jucati...

| Sara2 a răspuns:

O poti lua in 72 ore ia-o pentru siguranta ta decat sa ajungi la un avort gandeste-te ca doare si unele pers mai sensibile pot muri in timpul unui avort

| elyssa20 a răspuns:

Pastila nu mai are nici un efect, la prezervativ nu te-ai uitat si tu sa vezi in ce stare era? mai bine mai astepti si faci un test de sarcina.bafta.

| theodoraafi a răspuns:

Eu stiu ca pastila de a doua zi se poate lua timp de 48 de ore dupa contactul sexual. cel mai bine ar fi sa vorbesti cu o farmacista si sa o intrebi. cu siguranta ea iti poate spune exact.

| LoryM22 a răspuns:

Stai linistita, sperma nu poate iesii din prezervativ daca el cu toate ca a mai ramas putin in tine nu s-a miscat de cateva ori, daca s-a miscat se putea observa daca a dat peste, insa nu cred, fa un test de sarcina, eu cred ca era secretia ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai daca s-a rupt prezervativul, ceea ce nu cred, daca a fost intact totul este ok, n-ai cum sa fii insarcinata, ca sa iti iasa din grije fa un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastila de a doua zi este valabila doar pana in 72 de ore dupa contact, exact cat poate trai un spermatozoid in conditii propice si poate fecunda ovulul. sperma poate iesi pe langa prezervativ mai ales ca erectia scade dupa ejaculare, ai toate sansele sa ramai gravida.mergi la farmacie si iti poti cumpara pastila de a 2 zi, nu face o obisnuinta din asta.

| euinsami a răspuns:

Nu cred ca a iesit pe langa... eventual poate s-a rupt prezervativul.pastila de dupa isi face efectul pana la 72 de ore dupa actul sexual asa ca inca nu e tarziutongue. dar ai grija, pastila asta e ideal daca o folosesti de cel mult 3 ori in viata pentru ca iti produce mari dereglari hormonale asa ca ar trebui sa fii cat de cat sigura ca are rost s-a folosesti plus de asta am auzit ca e si destul de scumpa (90 de lei) asa ca...vezi tutongue...