| IuliaaD a întrebat:

am si eu o intrebare. m-am apucat de anticonceptionale si sunt la a 2 luna. si intrebarea mea este daca in a2 si in urmatoarele luni sunt protejata de la prima pastila sau dupa 7 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună seara! Te ai apucat de anticonceptionale asa fara avizul medicului? Alea nu se iau ca pe bomboane, trebuie sa fi consultata de ginecologul tau, si numai sub indrumarea lui poti oprii sau continua cu anticonceptionalele, ce varsta ai Iulia? Mersi o seara frumoasă.

| IuliaaD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 21 si am fost mai intai la medic, doar ca in nestirea mea nu am pus toate intrebarile referitoare sau unele detalii cum ar fi acest detaliu l-am uitat. Si daca ai cumva raspunsul la intrebarea mea chiar as aprecia :*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IuliaaD):

Draga mea, eu nu sunt medic, de aceea am specificat clar ca trebuie sa ai avizul specialistului, medicul tau de familie sau medicul ginecolog te pot ajuta, poti maine sa mergi sa îi intrebi? O seară frumoasă i ti doresc, multa sanatate.

| IuliaaD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok mersi. o seara buna

| m07constantine a răspuns:

Da, esti protejata impotriva unei sarcini nedorite pana in momentul in care intrerupi administrarea anticonceptionalelor

| IuliaaD explică (pentru m07constantine):

Deci doar in prima luna s-a aplicat regula aceea sau cum sa o numesc cu 7 zile?

| m07constantine a răspuns (pentru IuliaaD):

Da, probabil, desi erai protejata si in prima luna
Nu am mai auzit de acea regula