| anonim_4396 a întrebat:

Daca am luat prima pastila de anticonceptionale, sunt protejată? Sau trebuie sa iau mai multe zile?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva poate fi realizata/obtinuta prin folosirea pastilelor AC (anticonceptionale), insa doar in cazul in care sunt folosite timp de 21 de zile, mereu la aceeasi ora si obligatoriu toate cele 21 de pastile AC care exista pe folia/blisterul folosit. Pentru informarea ta corecta trebuie sa cunosti/sa stii urmatoarele :
In primul rand orice fata/femeie trebuie sa stie si sa inteleaga ca NU exista pastile anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE. Pastilele AC folosite trebuie sa fie cele POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente si folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de stabilire a vitezei de coagulre a sangelui si 2-3 analize hormonale, strict necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic. Cu ajutorul acestui profil hormonal UNIC medicul reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, al carui continut in hormoni se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, si poate alege AC potrivit dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea AC-lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC. Doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva totala, sigura si garantata 100% se instaleaza in organismul femeii chiar din prima zi numai in cazul in care PRIMA pastila AC de pe PRIMA folie/blister folosit pentru prima data, este administrata in primele 24 de ore a PRIMEI zile de menstruatie.
In cazul in care PRIMA pastila AC de pe PRIMUL blister/folie folosit pentru PRIMA data, este administrata in a 2-a, 3-a, 4-a sau cel mai tarziu in a 5-a zi a ciclului menstrual (niciodata nu se va folosi dupa a 5-a zi), in acea situatie protectia contraceptiva totala, sigura si garantata se instaleaza in organism numai dupa ce au fost folosite primele 7 pastile AC de pe primul blister folosit (pentru prima data). Din acest motiv este recomandat si indicat ca in aceasta situatie, in primele 7 zile sa fie folosita si o a 2-a metoda de protectie, suplimentara oferita de prezervativ in cazul in care sunt intretinute acte sexuale in acea perioada. Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Dacă iei mai multe, te intoxici nu te protejezi

| Nonolita a răspuns:

Trebuiesc luate zi de zi. Mi se pare mie, sau le iei dupa ureche? Trebuie sa fie recomandate de un medic iar el iti spune cum se administreaza (zi de inceput, etc).

| 09Ioana09 a răspuns (pentru Nonolita):

Stiu cum sa le iau, mi-a explicat ginecologul dar nu stiu daca sunt protejată din prima zi pentru ca nu am intrebat.