| bernylory a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cei care stiu cate ceva despre aceste rezultate; mama mea in varsta de 50 de ani, si-a facut mamografia si rezultatul este urmatorul; san stang cu structura heterogena aspoasa sau adipoasa[nu inteleg scrisul dr]microopacitati net conturate sau neconturate fara calcificari patologice.BIRADS 2-3. CE INSEAMNA? E GRAV? STIE CINEVA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Leziuninile sunt mici si par benigne (98%), dar pacineta necesita ecografie sau mamografie peste 6 luni. NU stiu cati ani are mama ta, dar probabil peste 40, asa ca este oricum nevoita sa faca o ecografie/mamografie anual. Datorita acestor leziuni (mai ales cele cu contur imprecis) va trebui supravegheata mai atent. Cel mai probabil nu e nimic grav, dar supravegherea atenta (investigatii la fiecare 6 luni) o asigura ca, daca ceva va evolua rau, va vedea imediat si se va trata inainte da faca cancer.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In conditiile date, este posibil sa fie ceva malign, fiindca cancerul mamar adesea este bilateral. Oricum, daca era cancer in decembrie si de-atunci nu ati fost la medic si nu a facut investigatii suplimentare, acum este prea tarziu ca sa mai conteze cu adevarat. Daca nu era cancer, ati avut noroc. daca era cancer (putin probabil, dar posibil) stadiul in care tratamentul putea sa o vindece a trecut probabil in cele 6 luni care au trecut. E important sa ajungeti cat mai urgent la medic (maine daca se poate). Fiecare zi conteaza in ideea unui tratament paleativ care sa-i prelungeasca viata. Oricum ar fi, mamografia de acum 6 luni este absolut inutila la ora asta, trebuie alta mamografie care sa arate situatia actuala. E bine ca medicul care o efectueaza sa o aiba si pe cea de acum 6 luni in fata pentru comparatie. Daca leziunile au fost cu adevarat benigne (asa cum pareau), atunci ele nu prea au evoluat. Daca erau cumva maligne, diferenta va fi remercabila.

| bernylory explică:

Buna,Brigaela,atunci cand am postat intrebarea am uitat sa specific ca mama este operata la sanul drept,neoplasm mamar, deci acum i-a aparut si la celalat, deci e posibil sa fie tot cancer? avand in vedere faptul ca a avut cancer de san drept? inca nu a fost la dr.de teama ca ii va spune acelasi lucru ca si data trecuta,dar am sa o incurajez, pentru ca din cate am citit ce ai scris, poate are o speranta sa fie benign