| alexandruDin a întrebat:

Ce inseamna calcificari hilare pe radiografia toracica? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca in hilul pulmonar exista niste calcificari. Probabil sunt sechelele unei tuberculoze din copilarie sau adolescenta (ptrimoinfectie, care trece neobservata si se vindeca de la sine)

| alexandruDin explică (pentru Brigaela):

Tuberculoza? m-ati cam speriat cu asta, din cate stiu tuberculoza nu se vindeca fara tratament specific, am numai 25 de ani, am avut pneumonie si cateva bronsite in anii precedenti dar mereu m-am vindecat de aceea nu m-am gandit sa merg la alti medici in afara de cel de familie, radiografia am facut-o din cauza unor dureri in piept dar alte simptome nu am.Am sa citesc despre acea primoinfectie, va multumesc pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru alexandruDin):

Tuberculoza are doua forme: primoinfectia care este asimptomatica si, daca esti altfel sanatos, se vindeca de la sine (peste 90% din romanii cu varsta ta au facut deja primoinfectie) si infectia secunbdara care necesita intotdeauna tratament. Nu stiu de unde stii tu, dar poate nu te-ai informat chiar corespunzator.