| kmitza90 a întrebat:

am si eu o intrebare si daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare. Vreau sa stiu daca cineva de pe acest site a avut sau a cunoscut persoane care au avut problema pe care o am si eu, in sensul ca de 6 luni imi este foarte greu sa scriu, atunci cand ma apuc sa scriu parca imi amorteste mana, am vorbit cu un profesor de fiziopatologie care mi-a spus ca din cauza stresului si a problemelor aparute intre timp fie ele legate de familie, de scoala, de iubit, m-au afectat si cu timpul imi vi reveni.Ma gandeam eu ca din cauza problemelor pe care le-am avut destul de mult timp mi se intampla una ca asta, dar toate lucrurile s-au clarificat iar eu in continuare ma chinui sa scriu, imi este practic rusine sa ma apuc sa scriu la un examen pentru ca imi este greu.Medicamentele nu rezolva nimic cu siguranta, iar de psiholog nu am nevoie pentru ca am trecut peste toate supararile, ma simt bine acum.Chiar nu am nici o idee, sper ca cineva sa ma poata ajuta cu un sfat, dar cineva care s-a confruntat cu problema sau are ceva cunostinte despre sistemul nervos pentru ca totul de acolo pleaca.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Unffox a răspuns:

Am avut si eu problema acum cativa ani buni, si e neplacut, dar spre deosebire de tine nu am apelat la nici un ajutor, nici macar in familie. Sunt mai incapatanata si nu obisnuiuesc sa ma plang de problemele mele.

Cand am vazut cat de greu imi era sa scriu m-am incapatanat si am facut exercitii zilnice. Scriam multe pagini [ intre 20-40 ], iar problema s-a remediat treptat. Nu stiu daca totul porneste neaparat din cauza nervilor si chiar a stresului, pentru ca nu m-am interesat, dar probabil si faptul ca te amagesti atat de mult singura cu acest lucru iti agraveaza problema, si e chiar posibil ca o mare parte din problema sa ti-o imaginezi/creezi singura.
Eu nu am facut mare caz si am iesit repede, deci ia-o si tu mai usor.

Succes, iar daca mai vrei niste sfaturi, te invit sa-mi lasi un mesaj ^^

1 răspuns:
| Micutu23 a răspuns:

Esti sigura ca ai trecut peste. Fizic e posibil dar poate probleme sunt inca in psihicul tau. Desi ai senzatia ca esti OK. Corpul tau iti demonstreaza contrariul. Incearca totusi cateva sedinte la psiholog poate problema/problemele sunt altele. Pe care le crezi rezolvate dar in realitate sunt doar convigeri de-ale tale. Nu sunt in masura sa ofer sfaturi dar sugestii iti pot da. Problema o ai mereu sau doar cand esti in situatii in care trebuie sa dai examene/ lucrari /teste.
Exerseaza problema acasa. In camera scrii pe hartie ce iti trece in momentul ala prin cap. Nu conteaza ca sunt prostii e doar un exercitiu cu care corpul tau se va obisnui. Daca ticul nu isi face aparitia. Schimba mediu. Incearca in locuri publice, scoala, sala de lectura a bibliotecii. Asa vei descoperi unde se manifesta. Si in ce situatii.