| Nimenialta95 a întrebat:

Ma numesc Cristina, am 19 ani. As vrea sa povestesc povestea mea si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, voi fi recunoscătoare. In primavara trecuta am cunoscut un baiat pe net. Am continuat sa vorbesc cu el timp de jumate de an pana cand ne-am întâlnit. Problema era ca eu stau in Italia si el in Romania. Am avut o relație cu el timp de un an si ne-am vazut de 3 ori dar vorbeam fiecare zi. După un timp am cunoscut un alt băiat, nu pentru ca nu-mi place de el dar distanța a jucat un mare rol. Am vrut sa am pe cineva alaturi, nu doar prin mesaje dar si fizic. Intr-o zi i-am spus ca nu mai vreau sa continui relația pentru ca am cunoscut alt baiat. Pentru el a fost o lovitură foarte mare. Continua sa imi scrie fiecare zi, plangea, nu mânca, nu ieșea din casa. Am vrut sa ma intorc la el dar am decis ca e greșit sa stau cu el din mila sau ca sa se simtă mai bine. Ieri seară am aflat ca are tumoare si medicii i-au spus ca va mai trai 2 luni. Am rămas șocată, nu știam ce sa spun. Am plâns toată noaptea si orice fac ma gândesc doar la el. Țin la el foarte mult dar nu stiu cu ce il pot ajuta. Nici nu realizez inca, nu înțeleg cum un tânăr la 23 de ani poate avea asa ceva. Ma simt vinovata pentru ca poate din cauza stresului provocat de mine s-a dezvoltat tumoarea. Nu știu ce sa fac si cum sa ma comport...

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Dragoste cu forta nu se poate!
Iar acel diagnostic, ori el era bolnav si nu ti-a zis nimic, ori suna a santaj.
Cauta sa afli daca este cu adevarat acel diagnostic, nu poti face nimic decat sa te rogi pentru sanatatea lui.
El ar trebui sa inteleaga ca o relatie merge pana unde va doriti, iar d aca se pune punct, nu are rost sa va chinuiti.
Multa putere sa treci peste toatehappy

| pisoias a răspuns:

De3 unde ai aflat ca are tumora? Nu cumva e un santaj ieftin? Oricum nu cred ca ar fi prea bine sa-i dai sperante. Daca e adevarat, nu cred ca ai tu vreo vina.

| William a răspuns:

Nu-i vina ta.

| OldSoul a răspuns:

Poate a spus asta doar pentru a te atrage sa ramai iar cu el, daca nu, nu stiu ar trebui sa ii mai dai o ultima sansa si la propriu si la figurat.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand, de unde stii de diagnostic? De la el? Se poate sa fie un tertip, prin care sa te aduca din nou in viata lui. Sunt oameni care recurg la astfel de lucruri, pentru a-i santaja emotional sau a-i manipula pe cei dragi. Chiar daca este adevarat, nu are cum sa fie vina ta, iar tu trebuie sa intelegi asta. N-ai facut nimic gresit, iar tumorile nu apar de la o dezamagire in dragoste. E normal sa te simti vinovata, dar odata ce treci peste socul initial, trebuie sa intelegi ca nu exista nimic ce puteai sau poti face pentru el. Fii in continuare alaturi de baiat, ca si pana acum, sustine-l si ofera-i intelegere, atat cat poti.

| Shriti a răspuns:

De unde ai aflat ca are tumoare? Oricum, suna straniu. Zici ca va cunosteati de 1 an, nu? Pai, daca tumoarea asta era adevarata, cred ca ti-ar fi zis de ea mai devreme. De ce ti-a zis tocmai la scurt timp dupa ce v-ati despartit, nu crezi? Si, daca erati despartiti, nu cred ca mai avea de ce sa iti spuna. Nu te lasa inselata, scumpo, si ai grija la asa oameni :**

| IonelaToma a răspuns:

Eu cred ca poate te-a mintit pentru a te face sa te simti vinovata si se pare ca a cam reusit. Nu e vina ta, poti sa il ajuti doar cu o vorba buna daca spune adevarul dar mai multe nu poti face, nu depinde de tine.

| awarepresent a răspuns:

Pute a vrajeala. Sfatul meu ar fi sa-ti iei liber si sa NU mai raspunzi deloc. Chiar daca iti spune ca se arunca de pe bloc.
Problema lui NU esti tu, omul asta are probleme mult mai grave si se foloseste de tine. Nu ai de ce sa te simti vinovata dar un om care te santajeaza, e un om parsiv, un om de nimic, un om care nu e demn de mila ta. Retine, tu nu esti CAUZA problemelor lui, el le are independent de tine si se foloseste de tine sa se distraga. Indeparteaza-te cat mai repede si fara remuscari, e posibil sa-ti provoace multa suferinta mai tarziu.
Rupe orice legatura si concentreaza-te pe ce ai acolo. E un sfat sincer.

| starall a răspuns:

Buna,imi pare foarte rau, nu stiu daca ar mai fii solutii.Doar sa mergi la el si vorbesti cu el, pentru a te simti si tu si el mai bine.