| lilith16 a întrebat:

Salut, acum cativa ani am inceput sa tremur seara de seara, alte simptome nu mai aveam, un timp am mers pe ideea ca e atac de panica, am fost la neuropsihiatrie, trimisa de medicul de familie dar dupa cum e sistemul din România am fost programată după câteva luni, in acel timp am observat ca nu mai am nimic si am lasat-o balta, problema e ca a revenit, e doar tremurat, si durează mai mult de 10 minute, in general membrele sunt cele mai afectate (si picioarele si mainile), păţesc asta cand vin de undeva (nu chiar mereu) sau cand ma cert cu cineva sau primesc un mesaj (spre ex "trebuie sa vorbim"), ar avea legătură cu sistemul nervos? este oare afectat? o sa merg la medic dar totusi vreau sa am o idee sau o parere
*am uitat sa mentionez ca am momente cand coapsa stângă imi amorteste random, analize am facut si nu mi-au gasit nimic*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are legătură cu sistemul nervos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E anxietate asta se trateaza, si coapsa poate fi un ghost simptom al anxietatii. Esti norocoasa totusi ca dureaza 10 minute, putea fi mai rau. anxietatea ca depresia are remisie la cel mai mic stres sau soc revine, totul depinde de psihicul nostru, unii reusesc, altii nu sa treaca peste asa ceva.

| lilith16 explică (pentru anonim_4396):

Am scris ca dureaza mai mult de 10 minute, am patit sa tremur chiar si o ora

| anonim_4396 a răspuns (pentru lilith16):

Nu sunt specialist, dar ar putea fi vorba de anxietate generalizata, te sfatuiesc sa nu mai amani ajutorul unui specialist.anxietatea generalizata genereaza atacuri de panica. Si agorafobie.

| sayWhaaat a răspuns:

E anxietate cred, si eu am tremur rareori, mi se intampla mai ales cand ma trezesc din somn noaptea, mai ales daca ma trezesc imediat dupa ce am adormit, tremur tot vreo 30 secunde-1 minut si dupa aia adorm iar

| Atlas33 a răspuns:

Incearca si inlatura teama in general, si cand de ex. mai auzi chestii de genul spune-ti fie ce-o fi, sa se intample ce-o fi sa se intample, nu ma intereseaza, voi trece si peste asta.Pregateste-ti mintea cu toate chestiile aste urate,grave inspaimantatoare. De ce anume iti este teama,cand primesti mesaje de genul? Pai imi este teama ca ma lasa iubitul,ok. construiete-ti in minte un viitor fara el,sau o modalitate de a-l intoarce inapoi. De ce iti este teama,pai pot ramane fara serviciu,ok. incearca sai imagineaza-ti si spune-ti,voi reusi,ceva voi face si va fi bine, nu se moare din asta, intelegi? Este vorba de panica, ai sufletul sensibil si te sperii usor. Fa exercitii de imaginatie si lasa mintea sa zugraveasca cele mai nenorocite lucruri, trebuie sa-ti fortifici putin spiritul.Si ca sa fii linistita, nu se moare din tremuratul ala si doar tu singurica te poti vindeca.

| Red24 a răspuns:

Cred ca e un fel de atac de panica.Anxietatea e mai mult o stare permanenta de frica, ceea ce nu e cazul tau. Oricum anxietatea e strans legata de atacurile de panica si depresie.Toate trei fiind ca un snur, vine una dupa alta.Partea mai proasta e ca oamenii care sufera de astfel de lucruri nici nu isi dau seama.