| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o întrebare si sper sa ma ajutati. Am aflat de curand ca sunt însărcinată. Am facut un test si e pozitiv.
Cam o luna nu am stiut ca as putea fi insarcinata ca nu aveam niciun simptom. Dupa ce am vazut ca nu-mi vine menstruatia, am banuit ceva.
Intervalul de o luna am consumat alcool, nu o cantitate foarte mare 2, 3 guri de la iubitul meu de pofta. Maxim un pahar mic, eu.
Si am luat si pastile(maxim 5, 6), pe care le-am verificat acum si in primul trimestru de sarcina nu afecteaza cu nimic( tador, antinevralgic, paracetamol, parasinus, nurofen.
1 din fiecare la un interval de timp, normal). Nu am stiut ca am ramas. Ca eu vreau sa il pastrez, dar am auzit ca alcoolul, tutunul si pastilele afecteaza copilul. Si nu vreau sa nasc un copil bolnav si sa se chinuie. Eu vreau un copil sanatos ca atunci cand va fi mare sa se poata descurca, eu nu voi trai la nesfarsit.
Deci, stie cineva daca el este sanatos sau nu?
Nici in doctori nu am incredere, consider ca vor obtine mai mult de la mine prin analize, ecografii si restul( mai multi bani), decat vor obtine dintr-un avort. sad
Helpp mee! Dau funda, daca ajuta sa imi raspunda cineva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

''Nici in doctori nu am incredere, consider ca vor obtine mai mult de la mine prin analize, ecografii si restul ''
Eu zic sa ai incredere in medici plus ca acele analize si echografii tocmai de asta se fac si daca planuiai sa faci un bebe si erai atenta la orice iei si alimentatie tot se faceau, nu suntem in 1500 cand nu exista nimic, un copil costa - de la prima echografie pana la nastere, dupa nu mai zic.
Du-te la medic sa iti confirme sarcina si spune-i ca ai luat acele medicamente.
Stai linistita ca toate mamicile au mai gresit cand nu stiau ca au ramas insarcinate, sunt alte lucruri care afecteaza fatul.
Si nu, nu are nimeni cum sa stie daca este sanatos sau nu, abia medicul dupa multe investigatii poate stii asta.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Nu planuiam, eu am considerat ca ne-am ferit. Dar s-a intamplat si am aflat prea tarziu sa opresc aceste consumuri. Dar multumesc o sa ma consult cu prietenul meu si o sa dam o fuga la doctor. Imi e frica de faptul ca o sa dureze prea mult investigatiile doctorului si sa treaca de 3 luni. Nu ma condamnati, dar in 2019 cine isi doreste copii bolnavi? Eu imi doresc sa imi spuna ca e sanatos si nu va avea probleme. Multumesc mullt

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că un copil pornește de la un ovul fecundat de un spermatozoid!
Nedezvoltarea corectă a unui făt, se poate observa, doar după ce, în limbaj popular "se vede burta", adică între 6, 7 luni, când fătul arată ca om! Și, nici atunci nu este sigur 100%.
Acest lucru se întâmplă, deoarece afecțiunile de origine neurologică se observă după naștere și după vârsta de 8 luni.
Alcoolul, medicamentele, ca și plasticul au timp de descompunere îndelungat, putând rămâne în corp mult timp. Deci, ce ați consumat în prima lună de sarcină, poate afecta dezvoltare fătului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot ce bei, tot ce mănânci, ce medicamente ei, ajunge prin sângele tău și la el. Prin fluxul sanguin sunteți una. Prin creier sunteți una, tot ce ai în cap influențează și formează creierul lui.
El a fost un pic influențat de tot ce ai băut, medicamente, etc. Sunt chiar medicamente care prin USA au provocat malformații la nou născuți până le-au scos de pe piață. Dar tot ce ai făcut dta, chiar dacă a influențat puțin, că nu avea încotro, nu trebuie să te îngrijoreze, el este și va fi sănătos.
Dacă ai ocazia, pe la 3-4 luni de sarcină, poți să faci o ecografie, ca să îl vezi și să te liniștești.

| Sonia822 a răspuns:

Intra pe grupul vaccinuri- cunoaste riscurile si intreaba acolo. Cred ca e ok, nu esti betiva, nu te injectezi, nu sunt medicamente tari

| Teo29 a răspuns:

Stai fara griji, altii practica ``sport`` gen fumat, baut, neglijenta totala toata sarcina si nu prea au avut probleme cu copiii. ( nu ca ar fi ceva bun, dar problemele pot aparea mai mult pe cauza genetica ).

In cazul tau nu cred ca exista nici o problema, mai ales daca vei avea grija pe viitor.

| Cristinaa1207 a răspuns:

Buna! Din ceea ce am vazut in jur si ceea ce mi-a spus prietena mea medic, copilul nu ar trebui sa fie afectat in niciun fel. Sunt femei bolnave de cancer care fac chimioterapie in timpul sarcinii, sunt mamici care au avut analize gen CT, radiografii, mamici care iau droguri, iar bebelusii ies sanatosi.Eu am fost in situatia asta,. adica am urmat un tratament la inceputul sarcinii, iar copiii sunt sanatosi. Sunt situatii in care mamicii gravide i se prescriu medicamente in sarcina, antiinflamatoare,. antibiotice, calmante... Bucurati-va de sarcina!