| NowForYou000 a întrebat:

Va rog, sa ma ajute cineva! Sunt insarcinata in luna a 5-a si tot de atata timp am luat pastile intruna pentru ca am demult probleme cu maseaua(am luat o cutie de paracetamol, o cutie de antibiotice, tador, nurofen, aulin am luat mai multe, dar nu mi le mai amintesc pe toate). Mai mi-a spus cineva ca trebuia sa iau vitamine, dar nu am luat pentru ca nu am stiut. Intrebarea mea este : ce pot face sa nu se intample nimic, e tarziu sa fac ceva, pot lua ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Problema cu molarul nu maseaua, se trateaza la stomatolog.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Singurul lucru destept pe care-l poti face acum e sa te duci la ginecolog. poate, poate...sunt femei gravide carora le e frica sa bea si apa ca sa nu faca rau la copil.
daca e o gluma intrebarea e amuzantalaughing.
daca nu, du-te la ginecolog de urgenta.
PA

| danutzu96 a răspuns:

Toate medicamentele enumerate au precauti in prospect in ceea ce priveste sarcina, daca nu te-ai uitat => Iresponsabilitate. Maseaua aia nu o sa iti treaca cu pastile luate ca mentosanele (care cel mult ascund durerea) ci la stomatolog.

| PeFuga a răspuns:

Daca ai nevoie de copilul ala inteaba de urgenta ginecologul... Dar cred ca in astea 5 luni nu ai fost deloc la medic pentru ca sigur ti-ar fi spus ca in primul trimestru cel puțin nu ai voie sa iei pastile dupa cum îmi spun vecinii. Daca te duceai la stomatolog scapai de durere in câteva sedinte. Acum e posibil sa fie târziu pentru copil, dar mergi totusi la ginecolog sa vezi. Poate ai un noroc chior si iese sănătos...