| LoveisallIneed a întrebat:

Buna,Am si eu o intrebare va rog sa nu spuneti ceva gen "esti nebuna, psihopata" sau orice altceva dar pentru mine este ceva foarte serios.De cateva zile am inceput sa am gandiri de genu :"de ce sa mai traiesc? viata mea e destul de grea" chiar a fost si este.nu am chef de nimic.am fobii de insecte, inaltimi, tunete.sau uneori chiar de anumiti oameni.ieri am plans toata ziua din cauza ca m-am simtit foarte singura.am insomnii dar cand in sfarsit adorm trebuie sa ma trezesc sa merg la scoala(am 14 ani ).ce credeti ca ar trebui sa fac? cred ca ar trebui sa merg la un psiholog, voi ce ziceti rog seriozitate este foarte important pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu cred ca psihologul te poate ajuta. Iti trebuie activitate fizica in comun: un sport, munca la tara, voluntariat. Psalmii, chiar daca nu ii intelegi, linistesc mintea. Pentru insomnie poti lua Sanval cu jumatate de ora inainte de culcare, insa doar daca ai cu adevarat o grija pentru a doua zi. Restul ar trebui sa treaca prin oxigenare, sport.

| doctorandus a răspuns:

Ai nevoie de psihiatru, nu de psiholog.

| aveam14ani a răspuns:

salut kiss
si eu mai am ganduri dintr-astea. gen am luat un 7 la istorie hai sa ma omor. cand ajung acasa. timpul trece si uit, imi dau seama ca fac asa pe niste chestii inutile si handicapate.
tu ai gandurile astea deoarece probabil esti foarte stresata, si mai mult ca sigur tu pui suflet pe lucruri fara sens sau folos. tu nu esti singura, asta crezi defapt.nimeni nu are viata perfecta!
sunt persoane care intr-adevar te iubesc! nu mai lua in seama criticile, si alte porcarii! viata e scurta si fa-o cat mai frumoasa!kiss
sper ca te-am ajutat!
si nu te mai gandi la astea.:3

| Gabbriell a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu un psiholog.

| cristt12 a răspuns:

Nu face prostii ai doar 14 ani cum am si eu decii...fobii are toata lumea deci incearca sa le ocolesti pur si simplu... faza cu singuratatea fa-ti prieteni de varsta ta si da du te si la un psihologwinking