| TPUuser199 a întrebat:

Din iarna trecuta, de cand am intrat intr-o depresie (urmez si acum cu Xanax) am insomnii. Ma simt foarte obosita, dar nu pot adormi. Ma uit la ceas pe la 00:30-01:00 si eu tot nu adorm, cu toate ca ma bag in pat pe la 22:00-22:30. Iar dimineata ma trezesc la 07:30 sa invat, si ma trezesc extrem de obosita, iar la scoala nu sunt buna de nimic.
Ieri seara, am luat 1/3 Imovane, si in max. 20 de minute am adormit. Am inteles ca nu sunt bune somniferele, si dau dependenta. Ce ar trebui sa fac? Si de la ce provin aceste insomnii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru a putea adormi creierul trebuie sa fie relaxat tu find intro depresie e mereu in alerta ceva ce face dificil ca tu sa dormi, recomand sport sa faci, gandire pozitiva

| Dan65 a răspuns:

Depinde din ce localitate esti. Daca esti din Bucuresti, iti recomand sa mergi la doamna psiholog Lidia Stan - psiholog clinician si psihoterapeut. Rezultatele dumneaei sunt remarcabile. Are cabinetul in Policlinica Regiei - B-dul Regiei, nr. 8. Datele de contact le gasesti pe site-ul: www.de-psihologie.ro