| lory14 a întrebat:

Am si eu o mica problema si as vrea sa stiu ce as putea face ca sa scap de ea. Problema e ca intampin dificultati la inghitire, adica incepe sa ma doara gatul cand inghit. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Durerile in gat sunt provocate si de infectii ale amigdalelor, dar si de alte infectii in gat.Eu nu mai am amigdale dar cand ma doare in gat mi-se inflameaza amigdalele sublinguale, care nici nu stiam ca exista! Suge pastile pentru gat, sunt o multime. Cere la farmacie sau mergi la doctor.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate fi o banala amigdalita (acum primavara este bine sa iti acoperi gatul cu o esarfa pentru ca este cel mai sensibil loc - pericolul de raceala inca nu a trecut). Mergi si la medic sa nu fie o bacterie periculoasa (streptococ) dar care in prima faza se trateaza foarte usor (numai la medic se poata face). Deci primul lucru este sa mergi la medic si dupa aceea mai vorbim.

| cristi202 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic sa vada despre ce e vorba. Doar daca ai racit in ultimul timp, se poate spune ca nu ar fi ceva grav, desi nici asa nu e bine

| cucalic a răspuns:

La fel patesc si eu si am probleme cu amigdalitele. mi-am facut si un exudatfaringian, dar nu mi-a iesit nimic.incearca sa il faci si tu