| narcotica2000 a întrebat:

Ma confrunt de cativa ani cu o problema si as vrea sa-i pun capat.
Imi pasa prea mult de parerea persoanelor din jur.
Pana acum 2 ani am fost putin timid. De atunci am reusit sa ma deschid si sa incep sa ies, sa socializez.
Intampin uneori dificultati in a incepe o conversatie, in a-mi face prieteni noi, deoarece imi pasa prea mult de parerea celor din jurul meu si nu stiu cum sa o rezolv.
Cu unele persoane pot purta o conversatie libera, dar cu unele nu.
As avea nevoie de niste sfaturi. Multumesc.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti pese de ce spun altii, fii tu insuti daca asta te face fericit fara sa te gandesti la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea pe care trebuie să ți-o pui este:
DE CE îmi pasă ce părere au ceilalți despre mine, despre ce fac eu?
Și mai întreabă-te:
La ce-mi folosește MIE, dacă țin cont de opiniile altora despre mine?

Astea ar fi niște răspunsuri interesante.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Asa am fost si eu pana la varsta de 16 ani. Intr-o zi mi-am pus intrebarea asta-De ce ma intereseaza atat de mult ce cred ceea ce se intampla in jurul meu si mai ales de ce ma stresez atat de mult? Totul pleca de la ideea ca ceilalti erau mai importanti decat mine si mai ales de la parerea celorlalti. Atunci mi-am zis ca trebuie sa imi schimb atitudinea. Nu a fost usor, dar m-am simtit atat de bine dupa ce am ajuns la etapa finala si anume-mi se rupe de parerea celorlalti despre mine. Incearca sa te concentrezi mai mult pe tine si sa faci abstractie de persoanele din jurul tau. Exista persoane care te pot influenta intr-un mod pozitiv? Daca raspunsul este da atunci continua sa asculti de acele persoane pana la un punct. Parerea ta este cea mai importanta. Decizia ta este cea care face diferenta.