| narniaftwxd a întrebat:

Am si eu o nedumerire in legatura cu anticonceptionalele. Ginecologul mi-a prescris MIDIANA Zilnic pentru ca am dereglari hormonale (menstruatie de durata; cheaguri; dureri imense; etc). Mai am o pastila alba si de maine ar trebui sa incep pastilele verzi, insa menstruatia inca nu si-a facut aparitia. Sa inteleg ca ar trebui sa le iau chiar daca menstruatia inca nu a venit? 1. Menstruatia va aparea in timp ce eu administrez pastilele verzi?
2. Sa zicem ca sunt la a 7-a pastila verde, iar menstruatia abia a inceput. (le termin pe toate) Este vreo problema ca incep alta folie cu pastilele albe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia va veni pe perioada pastilelor verzi, undeva intre a doua si a sasea.
Prima menstruatie pe pastile va fi foarte scurta, 1-3 zile. Tu vei lua pastilele exact cum trebuie fara sa tii seama de menstruatie.