| Alina09 a întrebat:

Buna happy am si eu o problema si mi-e putin jena sa v-o spun. am probleme cu transpiratia excesiva, imi transpira mainile, axila si talpile indiferent de anotimp, f abundent. e un lucru f stanjenitor mai ales ca ma afecteaza in viata de zi cu zi.
As dori sa stiu daca cineva s-a mai confruntat cu problema asta si cum a scapat de ea. Eu o am de mai mult timp, aproximativ de 1 an si pana in momentul de fata nu am facut nimic. Acum cu vara, dupa ce ca transpiram mult, transpir si mai abundent. Specific ca transpiratia nu are miros. Azi am fost si mi-am luat o tirmitere la endocrinolog dar trebuie sa mai astept cateva zile pana ma duc happy Sper ca ma puteti ajuta, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Am vazut la dr. Oz ca daca ai manifestari severe se pot trata cu botox. Dar tratamentul cu botox e si scump si periculos.

| h3r a răspuns:

Buna. Poate esti m-ai "teapana" uneori, mai intimidata. Se intampla sa transpiri si din cauza grasimii, a kg-lor in plus. Nu vreau sa te jignesc, este ceva normal sa transpiri! E foarte bine ca ti-ai luat o trimitere. Sa speram ca te va ajuta!
Un sfat daca vrei sa-l iei in considerare : fa dus mai des, te vei racori, in plus te vei elibera de multe toxine si lichide din corp o data cu dusul. ( Ele iti cauzeaza transpiratia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva normal, n are de ce sa ti fie jena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să bei ceai de salvie, de 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara.
Pentru a mai stopa transpiraţia, foloseşte un deodorant bun. Recomand unul cu bilă. E foarte bun, folosesc şi eu.
Succes.

| DLeonard a răspuns:

Ai ceea ce medicii numesc hiperhidroza(transpiratie excesiva). Du-te la o farmacie si cere un antiperspirant. Unele sunt mai puternice(clorura de aluminiu hexahidrata) iar altele mai slabe. Cele mai slabe nu necesita prescriptie.

| pynnk a răspuns:

Buna.si eu am aceeasi problema si am fost la plafar si mi-am cumparat un antiperspirant pentru picioare de la cosmetic plant este foarte bun si este in 15 lei la mine chiar se vede diferenta. sper ca te-am ajutat bafta :*fundita?batting eyelashes

| Licurici_2266 a răspuns:

Este foarte posibil sa transpiri abundent daca mananci mancare sarata, consumi sare in cantitati mari, sau pur si simplu bei foarte multe lichide. Eu transpir abundent pentru ca beau multe lichide si fac sport. happy

| CaNaBiS13 a răspuns:

Asa am si un prieten... cand manaca shaorma de exemplu... transpira rau de tot ca tine, el are diabet poti sa te duci la doctor sa-ti faci un control

| DezdemonaM a răspuns:

Si eu am aceiasi problema de vreo jumatate de an.nici eu nu am avut curajul ca spun la nimeni decat mamei mele...dar ea nu m-a luat in serios...
Nici la aceasta ora nu am reziolvat problema.si mie mi se intanmpla la fel, imi transpira palmele, picioarele si cateodata nu pot scrie, nu pot mere ca alunec etc... SPER SA REZOLVI PROBLEMA ACEASTA! si poate, imi zici si miebig grin happy

| DyddyShORRR a răspuns:

O solutie naturala pentru a nu mai transpira excesiv la subtrat este ceaiul de salvie, baut seara si dimineata pe burta goala neindulcut.Si pe ambalaj scrie ca este antisudorifer! sau uite ce-a zis si colegul meu "Eu folosesc cu incredere Odaban si sunt foarte foarte multumit. Nu mai transpir, mi l-a recomandat Dr. Popescu endocrinolog si sunt foarte multumit."

| Kidda2 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema sad

| irinushu a răspuns:

Daca esti o persoana emotiva transpiri mai mult; s-ar putea sa nu fie nimic gravhappy mai ales daca spui ca nu are miros. Vezi ce spune medicul

| ElenaABC a răspuns:

Si mie mi se intampla des sa imi transpire rau palmele si pe fata sa imi curga siroaie de transpiratie. Urasc asta

| Ygorr38 a răspuns:

E ceva normal.Si sotia mea este la fel catine.Nu cred ca trebuie sa iti faci griji.
La fel ca si sotia mea si-a facut analize si ghici ce? nu are nimic.
Depinde de fiecare corp si de cum reactioneaza la caldura/frig

| alexandru25 a răspuns:

Ai putea sa suferi de Hiperhidroza Ce este?
Hiperhidroza, cresterea anormala a secretiei sudorale se poate clasifica dupa:

1) Cauze:
Hiperhidroza primara-esentiala
Hiperhidroza secundara

2) Localizare:
Hiperhidroza localizata
Hiperhidroza generalizata

Hiperhidroza localizata de obicei este simetrica, atinge fata, axilele, palmele si talpile. localizarile aseimetrice tradeaza o tulburare organica, cel mai adesea neurologica.

Hiperhidroza plantara, palmara si axilara sunt cele mai frecvente, adeseori asociate una cu alta.
Prezinta un numar mare de caractere comune:debut in jurul pubertatii, tendinta la regresie dupa 40 de ani, disparitia obisnuita la subiectii in virsta si mai ales existenta de crize sudorale psihogene la cel mai mic soc emotiv (uneori, frica de transpiratie este un motiv.).
Crizele de transpiratie excesiva amplificate de caldura pot coexista cu acrocianoza.
Crizele sunt jenante mai ales daca sunt dese si creaza o veritabila infirmitate, mai ales la persoanele incadrate intr-o viata sociala importanta.
Lucrarile lui GERMAN SI MAILANDER (1967si 1988) demonstreaza cauza genetica, dominant autosomala a hiperhidrozei palmo-plantare.

Hiperhidroza axilara
Cu toata abundenta lor in axila, glandele sudoripare apocrine nu joaca practic un rol important in hiperhidroza axilara.Ea este declansata de stress si exista in afara crizelor sudorale. obisnuit inodora prin dilutia sudorii apocrine, constituie un adevarat handicap mai ales pentru femei prin aspectul inestetic si implicatiile vestimentare.

Hiperhidroza palmara
Ca si hiperhidroza axilara, cea palmara este deosebit de jenanta si poate fi declansata printr-o singura sugestie.Este incomoda, putind duce la incetarea activitatii in anumite domenii profesionale:chirurgi, violonisti, electricieni, etc.

Hiperhidroza plantara
Acest tip de transpiratie antreneaza macerarea, fiind sursa unui miros urit dat de descompunerea bacteriana.
Talpa piciorului este adesesa ciuruita de eruptii keratolitice prin actiunea germenilor gram pozitiv.
Talpa este hiperhidratata, devine sensibila la presiunea mersului, si poate dezvolta dermite de contact la diversi alergeni din incaltaminte (vopsele, lipiciuri, tanini).
Astfel se explica necesitatea spalarii frecvente, utilizarea de pulberi absorbante, a talonetelor din carbon, evitarea ciorapilor din fibre sintetice si a incaltamintei din inlocuitori de piele care impiedica evaporarea.
Mergi la un medic fa-ti analizele
Sper ca te-am ajutat

| radumihalache a răspuns:

Alina, iti recomand pachetul complet ODABAN, adica spray pentru subrat, lotiune pentru maini si pudra de picioare. Eu personal am folosit spray-ul si pudra ODABAN si pur si simplu am scapat de transpiratia excesiva la subrat si de mirosul picioarelor.
Am auzit ca si lotiunea de maini este foarte eficienta. In plus produsele sunt garantate ca functioneaza deci merita sa incerci. Problema e ca nu prea se gasesc in farmacii, eu le-am luat de pe www.antitranspiratie.ro

Sper sa fi fost de ajutor. :)